W dniach 19-24 września odbędzie się 41. Festiwal Filmowy w Gdyni, w programie tegorocznej edycji znalazło się aż 5 naszych tytułów!

W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczą: Królewicz Olch Kuby Czekaja, który zostanie pokazany jako film otwarcia 19 września o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym, Sługi boże Mariusza Gawrysia oraz Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.

Królewicz Olch to debiut urodzonego we Wrocławiu Kuby Czekaja, absolwenta reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film opowiada  historię wybitnie utalentowanego 14-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, ale ich wspólne szczęście nie trwa długo. Chłopiec dochodzi do rozwiązania zagadki przejścia między światami, wyrusza w podróż, na szali kładzie swoje życie… W rolach głównych: Stanisław Cywka (Chłopiec), Agnieszka Podsiadlik (Kobieta) i Sebastian Łach (Mężczyzna). Zdjęcia do filmu realizowano m. in. w Górach Stołowych.

SEANSE W GDYNI: 19-24 września

Sługi Boże wrocławianina Mariusza Gawrysia, laureata Lwów Gdańskich za najlepszy debiut za film Szkoła masażu w 2006 roku, to kryminał, którego akcja dzieje się we Wrocławiu. Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, śledztwo w sprawie tej zagadkowej śmierci prowadzi doświadczony i bezkompromisowy komisarz Warski, dla którego ważniejsze niż procedury jest ratowanie ludzkiego życia. W filmie dominuje mroczna tonacja, potęgowana przez oszczędne światło (np. w scenach z widokiem nocnych ulic Wrocławia po deszczu), mgłę, ciemne pomieszczenia, wnętrza kościoła, ale pokazany jest w nim też obraz dzisiejszego, nowoczesnego Wrocławia. W rolach głównych: Bartłomiej Topa, Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Adam Woronowicz. Film wchodzi do kin 16 września.

SEANSE W GDYNI: 19-22 i 24 września

Wołyń Wojciecha Smarzowskiego to film przedstawiający wydarzenia określane mianem ludobójstwa na Kresach, które objęły w głównej mierze tereny województw: lwowskiego, wołyńskiego tarnopolskiego, stanisławowskiego, poleskiego oraz lubelskiego. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Zrealizowano 74 dni zdjęciowe w różnych rejonach Polski podczas czterech pór roku. Oprócz uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach, reżyser postawił sobie również zadanie skonfrontowania widzów ze skutkami jakie niesie ze sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym, czy rasowym. W rolach głównych Michalina Łabacz i Arkadiusz Jakubik. Film wejdzie do kin 7 października.

SEANSE W GDYNI: 23 i 24 września

22 września odbędzie się premierowy pokaz i spotkanie z twórcami filmu Pokolenia Janusza Zaorskiego (o godz. 12.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym). To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, który powstał z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Z 450 filmów zrealizowanych w WFF we Wrocławiu Zaorski wybrał ok. 50 tytułów, a ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski, poczynając od Pokolenia Wajdy, poprzez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego, aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego, i wielu innych. Powstał w ten sposób niezwykły obraz kilkudziesięciu lat historii naszego kraju i polskiego kina, zwieńczony współczesną ramą.

W sekcji Polonica, która prezentuje międzynarodowe koprodukcje z polskim udziałem oraz filmy ze znaczącym udziałem artystycznym polskich twórców, zostanie z kolei pokazana Ja, Olga Hepnarova Tomasa Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej i zdjęciami Adama Sikory. SEANS: 22 września, godz. 18, Gdyńskie Centrum Filmowe – Sala Goplana.

Ponadto w dniach 19 września-9 października w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać wystawę “Z Filmowej Szafy – Kostiumy Filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski”, prezentującą odrestaurowane kostiumy z filmów zrealizowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W latach 2013 – 2015 specjalnie dobrany zespół, złożony ze scenografek, kostiumografek, charakteryzatorek i garderobianych odrestaurował najpiękniejsze kostiumy filmowe, znajdujące się w zbiorach Centrum Technologii Audiowizualnych, będącego spadkobiercą WFF. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało się odnowić ponad sto kostiumów z przeróżnych polskich filmów realizowanych we Wrocławiu, z których 25 zostanie zaprezentowanych w Gdyni. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 września o godz. 18:00.