Dzieło Rybczyńskiego we Wrocławiu

28 stycznia zostało uroczyście otwarte we Wrocławiu, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), które powstało w dawnej siedzibie  wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W otwarciu wzięli udział Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 

CeTA to ultranowoczesne studio filmowe zbudowane według autorskiego projektu wybitnego reżysera i operatora filmowego Zbigniewa Rybczyńskiego.  Stworzył on unikatowy ośrodek, który w przyszłości będzie łączył świadczenie usług dla producentów filmowych z funkcjami edukacyjno – badawczymi. Ukierunkowany na realizację filmów (ze szczególnym uwzględnieniem efektów specjalnych), przygotowany został także z myślą o podnoszeniu kwalifikacji twórców oraz rozpowszechnianiu nowoczesnych metod realizacji obrazu w kraju i za granicą. Jedną z funkcji ośrodka będzie również prowadzenie prac badawczych w zakresie technologii obrazu.

 

CeTA powstała z przekształcenia Wytwórni Filmów Fabularnych i, tak jak ona, zajmuje budynek przy Wystawowej 1 w pobliżu Hali Stulecia. Jako państwowa instytucja kultury finansowana jest z budżetu Ministerstwa Kultury oraz Państwowego Instytutu Sztuki filmowej.

 

W czasie inauguracji mogliśmy obejrzeć próbkę możliwości studia. Minister Zdrojewski – poproszony przez Zbigniewa Rybczyńskiego – na tle panoramicznego blue screenu, na który w obróbce można nałożyć dowolne tło, symulował niespieszny spacer. Po kilku minutach zobaczyliśmy film z ministrem przechadzającym się po ukwieconej łące.

 

Z satysfakcją dodajemy, że CeTA jest naszą instytucją partnerską i mamy w planach wspólne prowadzenie wielu interesujących projektów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.