WFC
Wroclaw Film Commission

The Wroclaw Film Commission was created in January 2013. It is financed by the self-governments of the Lower Silesia Province and the city of Wrocław and it operates – similarly to the regional film fund – within Odra-Film, a cultural institution of the Lower Silesia Province self-government.

The goal of the Wroclaw Film Commission is to encourage the filmmakers to complete productions in Lower Silesia through:

 • promotion of unique film locations,
 • support in contacts with local self-governments, premises owners and self-government bodies managing public infrastructure,
 • showing the ways of obtaining funds for films,
 • advising on contacts with the local film industry,
 • creating database of Lower Silesia locations and making it available to filmmakers.

Every year – apart from films financed by the Lower Silesia Film Fund co-produced by Odra-Film – WFC supports approx. 30-40 film and TV productions, documentaries, feature films and animations.

Why Lower Silesia

Dolny Śląsk jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych krajobrazowo i przyrodniczo regionów kraju. Są tu Góry Stołowe – jedyne w Polsce góry o charakterystycznej budowie płytowej, liczne urokliwe doliny rzek, wodospady oraz zespoły stawów z największym w Europie kompleksem Stawów Milickich. Bory Dolnośląskie z kolei zachwycają dzikością przyrody, mnogością gatunków roślin i tajemniczymi, mrocznymi krajobrazami. Nasz region zniewala nie tylko pięknem przyrody, ale także wspaniałą architekturą. Zmiana granic europejskich po II wojnie światowej sprawiła, że w obrębie Polski znalazła się jedna z najbogatszych architektonicznie części przedwojennych Niemiec, która w swej historii była wcześniej również częścią Polski, Czech i Monarchii Habsburgów. To właśnie dzisiejszy Dolny Śląsk, który jest absolutnym unikatem na skalę naszego kraju. Nigdzie indziej nie znajdziemy architektury, reprezentującej tak wiele stylów i epok.

Na Dolnym Śląsku znajdują się liczne gotyckie kościoły, barokowe klasztory i pocysterskie opactwa, dziesiątki zamków oraz pałaców (budowanych od czasów średniowiecza po wiek, obiekty architektury modernistycznej (jak wrocławska Hala Stulecia) czy architektury postindustrialnej XIX i XX wieku. Nie brakuje też „zabytków” z czasów PRL. Na prawie 20 tys. km kw. powierzchni nasz region urzeka mnogością niepowtarzalnych miejsc idealnych dla filmowych lokacji, zarówno pod względem architektonicznym, jak i krajobrazowo-przyrodniczym. Dolny Śląsk to doskonałe miejsce dla filmowców szukających krajobrazowych rarytasów! Liczne walory krajobrazowe regionu, obecność specjalistów z branży filmowej, możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, wsparcie Wrocław Film Commission oraz przychylność lokalnych władz wszelkim działaniom kulturalnym, promującym zarówno Wrocław, jak i całe województwo, sprzyjają powstawaniu kolejnych interesujących projektów, wśród których z pewnością znajdzie się również miejsce dla Waszego pomysłu! A zatem, zapraszamy na Dolny Śląsk!

Practical information
WROCŁAW I REGION DANE GEOPOLITYCZNE

Informacje ogólne

 • Powierzchnia województwa dolnośląskiego wynosi 19 947 km2.
 • Liczba mieszkańców – 2 902 400 (dane z listopada 2017 roku)
 • Stolicą województwa jest Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce.
 • Powierzchnia miasta: 293 km2
 • Ludność we Wrocławiu: 638 tys. (według danych na koniec 2017 roku)

DOJAZD

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w odległości ok. 10 km od centrum. Znajduje się w pobliżu zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można dostać się na lotnisko szybko i komfortowo, m.in. od strony Warszawy (przez łącznik autostradowy z Długołęki), od strony Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Z lotniska we Wrocławiu dostaniemy się m. in. do Frankfurtu, Paryża, Londynu czy Rzymu. Przez Dolny Śląsk przebiega kilka dróg międzynarodowych z autostradą A4 na czele. Stolica regionu – Wrocław połączony jest z resztą kraju kilkoma drogami głównymi:

 • autostrada A4 prowadząca do granicy z Niemcami i do Katowic oraz Krakowa,
 • droga nr 8 do Warszawy oraz do Kłodzka i Kudowy-Zdroju i dalej na południe do Czech,
 • droga nr 5 do Poznania oraz do Strzegomia, Kamiennej Góry i dalej na południe do Czech,
 • droga nr 94 do Legnicy i Opola,
 • droga nr 35 do Świdnicy i Wałbrzycha.

Średni czas przejazdu:

 • do Warszawy – 3,5 godz.
 • do Berlina – 3,5 godz.
 • do Wiednia – 5,5 godz.
 • do Pragi – 4 godz.
 • do Poznania – 3 godz.
 • do Krakowa – 3,5 godz.
 • do Łodzi – 2,5 godz.

Sieć kolejowa na Dolnym Śląsku jest bardzo gęsta. Na wrocławski Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego 105 przyjeżdżają bezpośrednie pociągi ze wszystkich większych miast w Polsce, a także z Berlina i Hamburga. Wrocław, Legnica, Bolesławiec i Zgorzelec mają również połączenie kolejowe z Görlitz.

KLIMAT

Klimat na Dolnym Śląsku jest najcieplejszy w Polsce. Wiatry wieją głównie z zachodu, rzadziej trafiają tu masy ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego i Wysp Azorskich. Okres wegetacyjny roślin trwa na Dolnym Śląsku 225 dni, czyli najdłużej w Polsce – już w marcu kwitną tu żółte forsycje. Charakterystyczne są ciągłe przejścia niżów przynoszące ze sobą kilkudniowe okresy deszczowej i pochmurnej pogody. Deszcze najintensywniej padają w lipcu, a roczna suma opadów wynosi 600 mm. Zimy na nizinie są najczęściej bezśnieżne, ale w górach, w wyższych partiach Sudetów, śnieg leży ok. 170 dni w roku i utrzymuje się czasami do kwietnia.