Film „W cieniu” najlepszy w Czechach w 2012 roku!

Koprodukowany przez Odrę-Film w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego film W cieniu (In the Shadow) w reżyserii Davida Ondříčka zdominował wczorajszą ceremonię wręczania Czeskich Lwów (odpowiednik Polskich Orłów) – najważniejszej filmowej nagrody w Czechach.

 

W cieniu otrzymał Czeskie Lwy w kategoriach:

– Najlepszy film

– Najlepszy reżyser

– Najlepszy scenariusz

– Najlepsza pierwszoplanowa rola męska

– Najlepsze zdjęcia

– Najlepsza scenografia

– Najlepsza muzyka

– Najlepszy dźwięk

 

W cieniu został również wyróżniony jako najlepszy film przez krytyków filmowych i zdobył laur za najlepszy plakat filmowy. Autorem nagrodzonych zdjęć jest Adam Sikora, któremu asystował pion operatorski w całości złożony z Polaków. Scenografię zaś – również uhonorowaną statuetką – w części przygotowywała strona polska na czele z Markiem Warszewskim. W cieniu kręcone było m.in. na Dolnym Śląsku (w Wałbrzychu i Walimiu) oraz w Łodzi, a postprodukcję wykonało Alvernia Studios z  Małopolski.  

 

Akcja filmu Davida Ondříčka rozgrywa się w 1953 roku. W cieniu jest kryminalnym thrillerem i opowiada historię typowego z pozoru śledztwa, które z czasem odsłania swoje drugie, polityczne dno. Tropy prowadzą
do służb bezpieczeństwa ZSRR i Czechosłowacji. Obok Gorejącego krzewu Agnieszki Holland, miniserialu
o „normalizacji” po agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, którego prezentację HBO rozpoczęło 3 marca br., to drugi film w tym sezonie, który serio podejmuje trudne tematy związane
z komunistyczną historią Czechosłowacji.

 

Producentem W cieniu jest  czeska firma Lucky Man Films s. r. o., a koproducentami Trigon (Słowacja) oraz Centrala sp. z o. o.  i Damn Good Production (Polska).  Obok Dolnośląskiego Konkursu Filmowego film wsparły fundusze filmowe z Łodzi i Krakowa oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.