HOLLAND I TOKARCZUK O DOLNYM ŚLĄSKU

 

Agnieszka Holland planuje nakręcić film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Książkę, opublikowaną w 2009 roku, autorka określa jako thriller moralny – opowieść o walce starszej kobiety z mordercami, za którymi stoi prawo. Jej akcja rozgrywa się w wietrznej i deszczowej scenerii Kotliny Kłodzkiej.

 

Bohaterka powieści – Janina Duszejko – dawniej inżynier, dziś wiejska nauczycielka angielskiego i dozorczyni w domkach letniskowych, ponad wszystko kocha gwiazdy i wszelkie żywe stworzenia. W jej okolicy zaczynają ginąć kłusownicy, myśliwi i inni oprawcy zwierząt. Policja ma wielki problem ze znalezieniem zabójcy.

 

Dlaczego „thriller moralny”? Główna bohaterka zadaje sobie pytanie: jak się ma zachować jednostka wobec prawa, które jest nieetyczne? Staje się ona świadkiem porażającego okrucieństwa i przemocy i zanim zacznie szukać własnych rozwiązań, próbuje wszelkich dostępnych legalnych dróg interwencji. Urzędnicy i policjanci zbywają ją dlatego, że jest tylko schorowaną starszą panią, ekscentryczką, miłośniczką astrologii i nie stoi za nią żadna siła, powiedziała o swojej książce Tokarczuk.

 

Szczegóły dotyczące terminu rozpoczęcia zdjęć oraz planowanej obsady filmu w reżyserii Agnieszki Holland nie są na razie znane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.