Panel wspomnieniowy. Od lewej: Tadeusz Kosarewicz, Jerzy Rutowicz, Sylwester Chęciński i Józef Putowski, fot. Przemysław Piwowar

Na uroczysty wieczór z okazji 80. urodzin wybitnego scenografa filmowego Tadeusza Kosarewicza, który w środę odbył się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, licznie przybyli przyjaciele Jubilata z Warszawy i Wrocławia, rodzina i przedstawiciele środowiska filmowego. Tadeusz Kosarewicz otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Rafała Jurkowlańca, oraz medal „Zasłużony dla Wrocławia”, przyznany przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Życzenia (w wersji filmowej) przesłali Jubilatowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Andrzej Wajda i Bogusław Linda. Odczytane zostały listy z gratulacjami od Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Andrzeja Żuławskiego.

 – Byłeś mi najlepszym scenografem przy „Srebrnym Globie”, a też filarem i podporą całej licznej i zaharowanej ekipy – napisał Andrzej Żuławski. Ten motyw – udziału w realizacji filmów, który daleko wykraczał poza standardowe obowiązki scenografa – powracał często w czasie rozmowy, w której wspomnieniami o wspólnej pracy z Kosarewiczem podzielili się  z uczestnikami wieczoru producenci Jerzy Rutowicz i Józef Putowski oraz reżyserzy, z którymi nie raz pracował: Sylwester Chęciński, Radosław Piwowarski i Waldemar Krzystek. Rozmowy, ciepłe i pełne dowcipnych sytuacji, z sali kinowej przeniosły się do Piano Baru, gdzie były kontynuowane podczas koktajlu.

Uroczysty wieczór podsumował obchody 80. urodzin Tadeusza Kosarewicza zorganizowane przez Odrę-Film i Wroclaw Film Commission. W środę pokazem „Zemsty” Andrzeja Wajdy zakończył się przegląd filmów, do których stworzył scenografię. W Dolnośląskim Centrum Filmowym do 20 października czynna będzie wystawa projektów scenograficznych Kosarewicza zestawionych z fotosami z filmów, do których te projekty były przygotowywane. Rarytasami na tej wystawie są projekty scenografii do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i „Lalki” Wojciecha J. Hasa oraz „Na Srebrnym Globie” Andrzeja Żuławskiego.

Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta wręcza Tadeuszowi Kosarewiczowi medal “Zasłużony dla miasta Wrocławia”, fot. Przemysław Piwowar

Współpracę z Tadeuszem Kosarewiczem wspomina Radosław Piwowarski. Obok Waldemar Krzystek, fot. Przemysław Piwowar

Tadeusz Kosarewicz i Rafał Waltenberger, przedowniczący Oddziału Wrocławskiego SFP (po lewej). fot. Przemysław Piwowar