22 października w Katowicach rusza czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. Dedykowana jest pamięci braci LUMIÈRE, którzy 118 lat temu, w 1895 roku oferując światu pierwszy publiczny pokaz filmu, kazali widzom zapłacić za niego 1 franka.

 

Z tej okazji, po raz pierwszy w Polsce, zostaną zaprezentowane odrestaurowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji 93 filmy braci Lumière, specjalnie wyselekcjonowane z ponad tysiąca tytułów, a  komentarz do nich na żywo wygłosi sam  Thierry Frémaux, dyrektor Instytutu Lumière i dyrektor Festiwalu w Cannes. Pokaz odbędzie się 23 października o godzinie 20:30.

 

Miło nam poinformować, że wśród ośmiu filmów konkursowych w kategorii filmy pełnometrażowe jako jedyny przedstawiciel Polski (koprodukcja czesko-polsko-słowacka) znalazł się obraz „W cieniu” Davida Ondricka. Film ten koprodukowany był przez wrocławską Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Był również czeskim kandydatem do Oskara w roku 2013.

 

25 października odbędzie się także kolejna edycja konferencji branżowej. Organizatorzy 4 Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun postawili w tym roku na widzów i technologie, które ich angażują. Konferencja branżowa poruszać będzie tematy ściśle związane z hasłem przewodnim Widz-Gra-Kino. Przez cały dzień odbywać się będzie wiele intensywnych rozmów i wykładów.

W czterech blokach tematycznych poruszane będą tematy crowdfundingu, opowiadania transmedialnego, trendów w dystrybucji, dzisiejszej publiczności filmowej oraz specyfiki filmów dla dzieci. W dyskusji udział wezmą producenci, filmowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz kinematografii.

 

O swoich doświadczeniach w finansowaniu społecznościowym opowiedzą pionierzy na polskim rynku: Aneta Kopacz i Artur Wyrzykowski. Robert Pratten z Transmedia Storyteller jako specjalista w tej dziedzinie opowiadania podzieli się wiedzą i zaprezentuje zupełnie nowatorski model pracy nad scenariuszem. W dyskusji „Widz w sieci. Fight Club czy ekosystem? Diagnozy i prognozy” grono wybitnych twórców filmowych i nie tylko podzieli się spostrzeżeniami o zmieniającej się publiczności filmowej. O trendach w dystrybucji oraz zagrożeniach i szansach odpowiedzą przedstawiciele operatorów pól eksploatacji. Na koniec blok o filmach dla dzieci. Celem dyskusji jest odpowiedź na pytanie „Czy (i dlaczego) producenci boją się produkcji filmów dla dzieci?”, a odpowiedzi szukać będą Adam Ptak (SE-MA-FOR), Tomasz Paziewski (Badi Badi), Marc Boothe (B3 Media), Andrzej Jasiewicz i Anna Wróblewska (SFP) oraz Viola Gabrieli (KidsRegio).