WFC

Nasze filmy z nagrodami na festiwalu w Gdyni

Trzy filmy koprodukowane przez Odrę-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, które brały udział w konkursie głównym 43 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wyjechały z festiwalu z sześcioma nagrodami. „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego otrzymało nagrodę za scenariusz (jego autorem jest reżyser filmu), za pierwszoplanową rolę kobiecą (dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej) i za kostiumy (dla Moniki Onoszko). Agnieszka Smoczyńska, która wyreżyserowała „Fugę”, otrzymała nagrodę w kategorii „najlepszy debiut lub drugi film”. „Fuga” została też nagrodzona za zdjęcia (dla Jakuba Kijowskiego). Drugą równorzędną nagrodę w tej kategorii otrzymał Jacek Podgórski za zdjęcia do „Krwi boga” Bartosza Konopki.

Poniżej przypominamy pełną listę regulaminowych nagród 43 FPFF w Gdyni.

Złote Lwy: „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Nagroda dla reżysera i producentek: Tanyi Seghatchian i Ewy Puszczyńskiej

Srebrne Lwy: „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajon. Nagroda dla reżysera oraz producentów: Olgi Bieniek i Mirosława Piepki.

Nagrody specjalne jury: dla Marka Koterskiego za „7 uczuć” (uzasadnienie: za wykreowanie autorskiej wizji świata) i dla Wojtka Smarzowskiego za „Kler” (uzasadnienie: za podjęcie ważnego społecznie tematu)

 Platynowe Lwy za całokształt twórczości: Jerzy Skolimowski.

 Nagroda dla najlepszego reżysera: Andrzej Panek za „Wilkołaka”.

Nagroda za najlepszy debiut reżyserski lub drugi film: Agnieszka Smoczyńska za „Fugę”.

Nagroda za scenariusz: Jan Jakub Kolski za „Ułaskawienie”.

Nagrody za zdjęcia: ex aequo dla Jacka Podgórskiego za ” Krew Boga” i Jakuba Kijowskiego za ” Fugę”.

Nagroda za scenografię: Jagna Janicka za „Kler”.

Nagroda dla najlepszej aktorki: Grażyna Błęcka-Kolska za rolę w „Ułaskawieniu”.

Nagroda dla najlepszego aktora: Adam Woronowicz za rolę w „Kamerdynerze”.

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą: Aleksandra Konieczna za rolę w filmie „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka.

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską: Olgierd Łukaszewicz za rolę w filmie „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka

Nagroda za dźwięk: Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za „Zimną wojnę”.

Nagroda za montaż: Jarosław Kamiński za „Zimną wojnę”.

Nagroda za kostiumy: Monika Onoszko za „Ułaskawienie”.

Nagroda za charakteryzację: Mira Wojtczak i Ewa Drobiec za „Kamerdynera”.

Nagroda Publiczności: „Kler” Wojtka Smarzowskiego.