Z udziałem kardynała Henryka Gulbinowicza, prezydenta Rafała Dutkiewicza i wicemarszałka Jerzego Michalaka, wrocławskiego duchowieństwa z arcybiskupem Józefem Kupnym i wielu gości z Wrocławia, w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się w poniedziałek premiera dokumentu „Gulbinowicz” w reżyserii Jolanty Krysowatej-Zielnicy i Krzysztofa Kunerta. Film, którego producentem jest ROKAM Media został dofinansowany w VII Dolnośląskim Konkursie Filmowym w 2013 roku.

Tytuł filmu celnie oddaje jego treść – nazwisko Kardynała, bez tytułów oficjalnych i grzecznościowych, jest znakiem który na Dolnym Śląsku i w Polsce wywołuje natychmiastowy odzew i konkretne skojarzenia. Związane są one przede wszystkim z postawą kardynała Gulbinowicza w latach solidarnościowego „karnawału” 1980-81, w latach stanu wojennego i w trudnych latach 80., kiedy jednoznacznie wspierał „Solidarność” i opozycję demokratyczną. Patronując zmaganiom o demokratyczne przemiany w Polsce, gdy one nastąpiły, Kardynał włączył się w nie wnosząc widoczny wkład w budowę nowej Rzeczpospolitej. Znakami jego działań były inicjatywy ekumeniczne czyli Spotkania Młodych Wspólnoty TAIZE w latach 1989 i 1995, Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 1997 roku i udział w utworzeniu wrocławskiej Dzielnicy Tolerancji zwanej też inaczej Dzielnicą Czterech Świątyń. Obok tego szeroka aktywność społeczna m. in. na rzecz bezdomnych i ubogich, ludzi młodych i z niezamożnych rodzin oraz ludzi upośledzonych. Lista aktywności Księdza Kardynała w latach gdy był arcybiskupem wrocławskim (1976-2004), a także później, gdy patronował im jako emerytowany arcybiskup, jest długa i trudna do wyczerpującego opowiedzenia w godzinnym filmie. Dlatego też film ten jest przede wszystkim opowieścią o niezwykłej osobowości ukształtowanej na Wileńszczyźnie (gdzie Kardynał wstąpił w 1944 roku do seminarium duchownego), poprzez pracę w Białymstoku i Olsztynie, po najważniejszy okres – na Dolnym Śląsku od 1976 roku. O Kardynale Gulbinowiczu mówią w filmie m. in. Władysław Bartoszewski, kardynał Stanisław Dziwisz, Arturo Mari i prof. Antonio Grassi, o. Maciej Zięba, Władysław Frasyniuk i Hanna Suchocka. Podczas premiery wielokrotnie, trafnie zauważano, że o życiu kardynała Gulbinowicza mógłby powstać niejeden film. Na razie powstał pierwszy.

Film „Gulbinowicz” będzie od 26 września (piątek) wyświetlany w kinach Odry-Film na Dolnym Śląsku m. in. w Dolnośląskim Centrum Filmowym.