Muzycy, ich przyjaciele i liczni fani wypełnili w czwartek wieczorem dwie sale Dolnośląskiego Centrum Filmowego gdzie odbyła się premiera dokumentalnego filmu Tomasza Nuzbana „Za to, że żyjemy czyli punk z Wrocka”. Koproducentem filmu jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Film Tomasza Nuzbana, do którego scenariusz wspólnie z reżyserem napisali Cezary Marszewski i Marek Świerk, opowiada o wrocławskim fenomenie, jakim od końca lat 70., a zwłaszcza w latach 80., była aktywność muzycznych grup grających muzykę punkrockową. W latach 80. Wrocław był stolicą punkrocka, a takie grupy jak „Zwłoki”, „Klaus Mitffoch” i „Sedes” były szeroko znane w środowiskach młodzieżowych w Polsce. Ich pełna emocji muzyka i anarchistyczno-wolnościowe teksty współtworzyły klimat Polski lat 80. W filmie Tomasza Nuzbana, którego producentem jest wrocławska firma „Touch Films Aleksandra Wojtaszek”, udało się uchwycić klimat 80. i oddać wysoką temperaturę oraz emocje związane z koncertami i działalnością grup punkrockowych. Dlatego nic dziwnego, że na film publiczność reagowała żywiołowo, a na zakończenie twórców nagrodziła oklaskami.

Film „Za to, że żyjemy czyli punk z Wrocka” produkowany był przez cztery lata, a jego powstawaniu towarzyszyły liczne perypetie finansowo-organizacyjne. Udało się go szczęśliwie ukończyć dzięki zgodnej współpracy koproducentów – obok Odry-Film byli to: Centrum Technologii Audiowizualnych i Szkoła Filmowa Mastertshot z Wrocławia oraz firma KPD z Warszawy. Projekt uzyskał też wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i miasta Wrocławia (Europejska Stolica Kultury).