Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego o Stanisławie Lenartowiczu

We Wrocławiu i w Warszawie trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego Krzysztofa Rogulskiego „Lenartowicz-wędrowiec z Wilna”, którego producentem jest Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa, a koproducentem Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Jego bohaterem jest Stanisław Lenartowicz, jeden z twórców „polskiej szkoły filmowej”, autor m.in. „Zimowego zmierzchu”,  „Pigułek dla Aurelii”, „Giuseppe w Warszawie” oraz „Czerwonego i złotego”.

W tym tygodniu, w hali zdjęciowej wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych) zrealizowane zostały zdjęcia z udziałem przyjaciół Stanisława Lenartowicza – reżyserów Sylwestra Chęcińskiego i Waldemara Krzystka oraz dziennikarki Magdy Podsiadły. W filmie rozmawiają oni o Lenartowiczu w przedziale jadącego pociągu – jest to jedna z fabularyzowanych scen filmu Krzysztofa Rogulskiego. Dotychczas zrealizowana została większość zdjęć z udziałem m. in. Ireny Will-Lenartowicz, siostry reżysera, oraz jego przyjaciela Bernarda Ładysza. Film zostanie ukończono w grudniu 2012, a premiera przewidywana jest na pierwszy kwartał 2013.

 

Stanisław Lenartowicz (1921-2010) był jednym z pierwszych absolwentów łódzkiej Filmówki (jako drugi kierunek ukończył filologię polską). Po zrealizowaniu serii filmów dokumentalnych debiutował w nowelowym filmie „Trzy starty” (1955), w którym odkrył dla polskiego filmu Zbigniewa Cybulskiego. Jego drugi film kinowy – „Zimowy zmierzch” – należy do kanonu najlepszych polskich filmów, konstytuujących polską szkołę filmową. Do 1983 roku, kiedy przedwcześnie z powodu stanu wojennego przestał realizować filmy, wyreżyserował 15 filmów fabularnych i osiem filmów telewizyjnych m. in. znakomite adaptacje telewizyjne rosyjskiej klasyki literackiej: „Zabijakę” (1967, wg Iwana Turgieniewa), „”Fatalistę” (1967, wg Michaiła Lermontowa) i „Żelazną obrożę” (1976, wg Aleksandra Kuprina). Jego ostatnim filmem było „Szkoda twoich łez” (1983, wg „Strachów” Marii Ukniewskiej). Stanisław Lenartowicz wszystkie filmy, poczynając od „Zimowego zmierzchu”, zrealizował w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, gdzie mieszkał od 1957 roku. W ubiegłym roku dzięki staraniom Odry-Film ukazała się książka „Stanisław Lenartowicz . Twórca osobny” pod redakcją Rafała Bubnickiego i Andrzeja Dębskiego, która jest pierwszą, zbioroiwą monografią reżysera.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.