WFC

Za niebieskimi drzwiami – nowy polski film dla widowni familijnej

Za niebieskimi drzwiami – nowy polski film dla widowni familijnej

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do nowego polskiego filmu pod tytułem „Za niebieskimi drzwiami”. Jest to ekranizacja wielokrotnie nagradzanej powieści Marcina Szczygielskiego. Zdjęcia odbywają się w Górach Stołowych, Jakuszycach, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej oraz okolicach Nowej Rudy i potrwają do końca listopada. Nowa polska produkcja wejdzie na ekrany kin na początku 2016 roku. Koproducentem filmu jest „Odra – Film”  z funduszy VIII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2014 roku.

„Za niebieskimi drzwiami” to projekt filmowy dla najbardziej wymagającego widza: dzieci i widowni familijnej. Powstaje film fabularny, opowiadający historię 11. letniego Łukasza, którego matka w wyniku wypadku zapada w śpiączkę. Łukasz trafia do pensjonatu ciotki, gdzie przypadkowo odkrywa tytułowe niebieskie drzwi, stanowiące przejście do innej rzeczywistości i będące czymś na kształt portalu między różnymi wymiarami rzeczywistości. Rozpoczyna się nowy, trudny, wymagający ale i magiczny rozdział w jego życiu …

Mariusz Szczygielski  pomysł przeniesienie książki na ekran przyjął z ogromną radością: „Nie tylko dlatego, że jestem jej autorem, ale przede wszystkim dlatego, że wierzę w zawarty w niej potencjał, który już na etapie czytania powieści działa na wyobraźnię młodych odbiorców, a  jeszcze mocniej poruszy ich z ekranu kinowego. Jestem przekonany, że ekipa przygotowująca film będzie potrafiła uwypuklić, rozwinąć i wzmocnić wszystkie wartości książki zachowując przy tym przygodowo-fantastyczny charakter opowieści. Dziecięcy odbiorcy mojej książki reagują na nią żywiołowo i dostrzegają w niej nie tylko magiczną opowieść, ale także jej przesłanie.”

Reżyserem filmu jest Mariusz Palej, scenariusz napisali: Adam Wojtyszko, Katarzyna Stachowicz-Gacek i Magdalena Nieć. W obsadzie aktorskiej zobaczymy dzieci wybrane w ogólnopolskim castingu oraz tak znanych aktorów jak: Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Adam Ferency, Teresa Lipowska i Magdalena Nieć. Pozostali współtwórcy to doświadczony i uznany zespół: scenografka Katarzyna Sobańska, kostiumolog Barbara Sikorska-Bouffał, operator Witold Płóciennik,i odpowiadający za komputerowe efekty specjalne, Ryszard Rogocki.

– Chcę, aby ten film zmierzył się z problemami każdego dorastającego dziecka. Wiemy wraz z całym zespołem, że dotarcie do młodego widza z tematem jaki sobie wybraliśmy jest ambitnym i trudnym wyzwaniem. Zaproponujemy film atrakcyjny w treści i formie i wierzę, że tak jak książka Marcina odniosła sukces, tak i z naszym filmem trafimy zarówno do młodego widza, jak i jego rodziców – powiedział reżyser Mariusz Palej.