WFC

Zdjęcia do Pokotu Agnieszki Holland w Kotlinie Kłodzkiej

Zdjęcia do Pokotu Agnieszki Holland w Kotlinie Kłodzkiej

W czerwcu rozpoczną się w Kotlinie Kłodzkiej zdjęcia do „Pokotu” w reżyserii Agnieszki Holland na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. Scenariusz jest wspólnym dziełem pisarski oraz reżyserki, a całość ma być „kryminalno-ekologiczną tragikomedią, której akcja będzie się rozgrywać na polsko-czeskim pograniczu”.

Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, która mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości, a Duszejko, widząc niemoc policji, zaczyna prowadzić własne śledztwo…

Za zdjęcia odpowiadać będzie Jolanta Dylewska, w rolach głównych zobaczymy Stanisławę Celińską oraz Miroslava Krobota. Scenografię przygotuje Katarzyna Sobańska („Ida”, „Młyn i krzyż”), kostiumy Katarzyna Lewińska („Sponsoring”, „Dom zły”), a muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Miasto 44”). Głównymi producentami filmu są: Studio Filmowe „Tor” oraz czeska firma Nutprodukce. Kolejna transza ma być kręcona jesienią, a ostatnia zimą na przełomie 2015 i 2016 roku. Premiera planowana jest na początek 2017 roku!