„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał w sobotę nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film animowany”. Nagrodę EAF za najlepsze kostiumy stworzone do filmu „Pokot” Agnieszki Holland odebrała Katarzyna Lewińska. Wręczenie nagród odbyło się w tym roku w Berlinie. Odra-Film jest koproducentem „Twojego Vincenta” i „Pokotu” z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, współfinansowanego przez samorządy Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego. Oprócz Odry-Film koproducentem „Twojego Vincenta” są również miasto Wrocław i Centrum Technologii Audiowizualnych.

„Twój Vincent”, który w Europie i na świecie wyświetlany jest pod tytułem „Loving Vincent” to pierwszy pełnometrażowy film animowany wykonany techniką malarską. Był on realizowany we Wrocławiu i Gdańsku oraz w Atenach i Londynie. Film jest koprodukcją polsko-brytyjską. Opowiada historię ostatniego okresu życia wybitnego malarza Vincenta van Gogha. Okoliczności jego tragicznej śmierci stały się kanwą scenariusza, w którym prywatne śledztwo prowadzone przez syna przyjaciela malarza odkrywa  różne, alternatywne scenariusze przebiegu wydarzeń.  W polskich kinach „Twojego Vincenta” obejrzało już ponad 340 tysięcy widzów. Film został sprzedany do ponad 140 krajów na świecie. Jest jednym z kandydatów do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) w kategorii „najlepszy film animowany”.

Z kolei „Pokot” Agnieszki Holland, który obejrzało w polskich kinach ponad 270 tys. widzów, w tym roku otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

W czasie sobotniej gali w Berlinie „Komunia” Anny Zameckiej otrzymała nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.