„80 milionów” polskim kandydatem do Oscara

Polska Komisja Oscarowa zdecydowała, że „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka – film wyprodukowany przez wrocławską firmę producencką Media Brigade i współfinansowany przez Dolnośląski Konkurs Filmowy – jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara.

 

Producenci filmu do stycznia 2013 roku mają czas na przedstawienie i zapromowanie filmu  amerykańskim ekspertom, którzy w styczniu 2013 roku spośród wszystkich propozycji zgłoszonych przez narodowe kinematografie wybiorą dziewięć najlepszych filmów. Z tej grupy zostanie z kolei wyłoniona piątka nominatów do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Dotychczas dziewięć polskich filmów znalazło się w finałowej piątce (w roku 2012 było to „W ciemności” Agnieszki Holland), ale żaden z nich dotąd Oscara nie otrzymał. Waldemar Krzystek, reżyser „80 milionów”, był zaskoczony nominacją ale nie ukrywał, że to olbrzymia szansa na promocję filmu w Stanach zjednoczonych, a także na promocję Wrocławia i historii dolnośląskiej „Solidarności”. Film „80 milionów” nie został zauważony przez jury tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni gdzie jednak otrzymał nagrodę publiczności. Zaproszony jako jedyny polski film na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie w czerwcu br. został tam bardzo dobrze przyjęty, podobnie jak poprzedni film Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”, który zyskał uznanie w oczach rosyjskiej publiczności. Promocję „80 milionów” w Stanach Zjednoczonych będzie finansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. W połowie września Waldemar Krzystek rozpocznie zdjęcia do kolejnego filmu, thrillera pod roboczym tytułem „Fotograf”, którego akcja rozgrywa się w Legnicy i w Moskwie.

 

„Fotografa” produkuje Yes To Film, a koproducentami obok Odry-Film są: TVP S.A., Studio Produkcyjne Orka, Banana Split Polska, Canal+Cyfrowy, EBH Polska i Dreamsound.  Film finansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Jego premiera planowana jest w Legnicy na wrzesień 2013 roku, w 20. rocznicę wycofania z Polski wojsk Armii Radzieckiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.