Wrocławska Komisja Filmowa działa od stycznia 2013 roku i zajmuje się promowaniem filmowego potencjału regionu. Jest finansowana przez samorządy Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia, a działa – podobnie jak regionalny fundusz filmowy – w strukturze Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Celem działania Wroclaw Film Commission jest zachęcanie filmowców do realizowania produkcji w województwie dolnośląskim poprzez:

  • promowanie unikatowych lokacji filmowych,
  • wspieranie w kontaktach z miejscowymi samorządami, właścicielami obiektów i podmiotami zarządzającymi infrastrukturą publiczną,
  • wskazywanie sposobów pozyskiwania funduszy wspierających realizację filmów,
  • pomoc w kontaktach z lokalną branżą filmową,
  • tworzenie i udostępnianie bazy dolnośląskich lokacji.

Dolny Śląsk jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych krajobrazowo i przyrodniczo regionów kraju. Są tu Góry Stołowe – jedyne w Polsce góry o charakterystycznej budowie płytowej, liczne urokliwe doliny rzek, wodospady oraz zespoły stawów z największym w Europie kompleksem Stawów Milickich. Bory Dolnośląskie z kolei zachwycają dzikością przyrody, mnogością gatunków roślin i tajemniczymi, mrocznymi krajobrazami. Nasz region zniewala nie tylko pięknem przyrody, ale także wspaniałą architekturą. Zmiana granic europejskich po II wojnie światowej sprawiła, że w obrębie Polski znalazła się jedna z najbogatszych architektonicznie części przedwojennych Niemiec, która w swej historii była wcześniej również częścią Polski, Czech i Monarchii Habsburgów. To właśnie dzisiejszy Dolny Śląsk, który jest absolutnym unikatem na skalę naszego kraju. Nigdzie indziej nie znajdziemy architektury, reprezentującej tak wiele stylów i epok.

Na Dolnym Śląsku znajdują się liczne gotyckie kościoły, barokowe klasztory i pocysterskie opactwa, dziesiątki zamków oraz pałaców (budowanych od czasów średniowiecza po wiek XX), obiekty architektury modernistycznej (jak wrocławska Hala Stulecia) czy architektury postindustrialnej XIX i XX wieku. Nie brakuje też „zabytków” z czasów PRL. Na prawie 20 tys. km kw. powierzchni nasz region urzeka mnogością niepowtarzalnych miejsc idealnych dla filmowych lokacji, zarówno pod względem architektonicznym, jak i krajobrazowo-przyrodniczym. Dolny Śląsk to doskonałe miejsce dla filmowców szukających krajobrazowych rarytasów! Liczne walory krajobrazowe regionu, obecność specjalistów z branży filmowej, możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, wsparcie Wrocław Film Commission oraz przychylność lokalnych władz wszelkim działaniom kulturalnym, promującym zarówno Wrocław, jak i całe województwo, sprzyjają powstawaniu kolejnych interesujących projektów, wśród których z pewnością znajdzie się również miejsce dla Waszego pomysłu! A zatem, zapraszamy na Dolny Śląsk!

Wrocław od lat 50. XX wieku był jednym z trzech najważniejszych ośrodków produkcji filmowej w Polsce. We wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która działała w latach 1954-2011, powstało ponad 500 filmów (co czwarty powojenny polski film), wśród  nich m.in. Popiół i diament Andrzeja Wajdy, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha J. Hasa, Nóż w wodzie Romana Polańskiego, Diabeł i Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego oraz Kobieta samotna Agnieszki Holland, które wprowadziły Polskę na mapę światowego kina. We wrocławskiej Wytwórni pracowała większość polskich reżyserów, którzy tworzyli kino polskie w XX wieku, a kilku z nich – Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Waldemar Krzystek, Wojciech J. Has, Jan Jakub Kolski, Roman Załuski – związało się z Wrocławiem na całe życie lub na bardzo wiele lat. Od 2011 roku w obiektach Wytwórni działa Centrum Technologii Audiowizualnych, w którym powstają kolejne polskie i zagraniczne produkcje m. in. Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana czy Żużel Doroty Kędzierzawskiej.

Od lat 90. Wrocław i Dolny Śląsk – dzięki unikatowym lokacjom i istniejącej bazie technicznej – stał się miejscem realizacji licznych filmów zagranicznych, z których warto wymienić zrealizowany w całości w Wytwórni Filmów Fabularnych Nightwatching Petera Greenawaya, nagrodzony Oscarem Karakter Mike van Diema, filmy Maxa Färberböcka Aimee i Jaguar i Anonyma. Kobieta w Berlinie, czy baśniowe Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa oraz Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Andrew Adamsa. W kolejnych dekadach to kinowe i telewizyjne produkcje amerykańskie, brytyjskie czy azjatyckie. W 2014 roku Wrocław zagrał Berlin w Moście szpiegów Stevena Spielberga z Tomem Hanksem, Markiem Rylance i zdjęciami Janusza Kamińskiego.

Nowy impuls filmowemu potencjałowi regionu nadało zaangażowanie władz Wrocławia i Dolnego Śląska – powołanie w 2008 roku regionalnego funduszu filmowego (Dolnośląski Konkurs Filmowy) oraz w 2013 roku komisji filmowej (Wroclaw Film Commission). Od 2008 roku fundusz regionalny dofinansował 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, realizowanych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, wśród których były m.in. Sala samobójców Jana Komasy i Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale Pokot Agnieszki Holland, nagrodzone Czeskimi Lwami: W cieniu Davida Ondřicka i Ja, Olga Hepnarova, Tomáša Weinreba i Petra Kazdy; oraz Najlepszy Łukasza Palkowskiego, Fuga Agnieszki Smoczyńskiej czy Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka. Wrocławska Komisja Filmowa zajmuje się z kolei promowaniem filmowego potencjału regionu, organizacją wydarzeń branżowych i współpracą międzynarodową.