Wrocławska Komisja Filmowa powstała w styczniu 2013 roku. Jest finansowana przez samorządy Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia, a działa – podobnie jak regionalny fundusz filmowy – w strukturze Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Celem działania Wroclaw Film Commission jest zachęcanie filmowców do realizowania produkcji w województwie dolnośląskim poprzez:

 • promowanie unikatowych lokacji filmowych,
 • wspieranie w kontaktach z miejscowymi samorządami, właścicielami obiektów i
 • podmiotami samorządowymi zarządzającymi infrastrukturą publiczną,
 • wskazywanie sposobów pozyskiwania funduszy wspierających realizację filmów,
 • pomoc w kontaktach z lokalną branżą filmową,
 • tworzenie i udostępnianie bazy dolnośląskich lokacji.

Corocznie Wroclaw Film Commission – obok filmów dofinansowywanych przez Dolnośląski Konkurs Filmowy, których koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe – udziela wsparcia ok. 30-40 produkcjom filmowym i telewizyjnym, dokumentalnym, fabularnym i animowanym.

Dolny Śląsk jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych krajobrazowo i przyrodniczo regionów kraju. Są tu Góry Stołowe – jedyne w Polsce góry o charakterystycznej budowie płytowej, liczne urokliwe doliny rzek, wodospady oraz zespoły stawów z największym w Europie kompleksem Stawów Milickich. Bory Dolnośląskie z kolei zachwycają dzikością przyrody, mnogością gatunków roślin i tajemniczymi, mrocznymi krajobrazami. Nasz region zniewala nie tylko pięknem przyrody, ale także wspaniałą architekturą. Zmiana granic europejskich po II wojnie światowej sprawiła, że w obrębie Polski znalazła się jedna z najbogatszych architektonicznie części przedwojennych Niemiec, która w swej historii była wcześniej również częścią Polski, Czech i Monarchii Habsburgów. To właśnie dzisiejszy Dolny Śląsk, który jest absolutnym unikatem na skalę naszego kraju. Nigdzie indziej nie znajdziemy architektury, reprezentującej tak wiele stylów i epok.

Na Dolnym Śląsku znajdują się liczne gotyckie kościoły, barokowe klasztory i pocysterskie opactwa, dziesiątki zamków oraz pałaców (budowanych od czasów średniowiecza po wiek, obiekty architektury modernistycznej (jak wrocławska Hala Stulecia) czy architektury postindustrialnej XIX i XX wieku. Nie brakuje też „zabytków” z czasów PRL. Na prawie 20 tys. km kw. powierzchni nasz region urzeka mnogością niepowtarzalnych miejsc idealnych dla filmowych lokacji, zarówno pod względem architektonicznym, jak i krajobrazowo-przyrodniczym. Dolny Śląsk to doskonałe miejsce dla filmowców szukających krajobrazowych rarytasów! Liczne walory krajobrazowe regionu, obecność specjalistów z branży filmowej, możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, wsparcie Wrocław Film Commission oraz przychylność lokalnych władz wszelkim działaniom kulturalnym, promującym zarówno Wrocław, jak i całe województwo, sprzyjają powstawaniu kolejnych interesujących projektów, wśród których z pewnością znajdzie się również miejsce dla Waszego pomysłu! A zatem, zapraszamy na Dolny Śląsk!

WROCŁAW I REGION DANE GEOPOLITYCZNE

Informacje ogólne

 • Powierzchnia województwa dolnośląskiego wynosi 19 947 km2.
 • Liczba mieszkańców – 2 902 400 (dane z listopada 2017 roku)
 • Stolicą województwa jest Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce.
 • Powierzchnia miasta: 293 km2
 • Ludność we Wrocławiu: 638 tys. (według danych na koniec 2017 roku)
 
 
DOJAZD

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w odległości ok. 10 km od centrum. Znajduje się w pobliżu zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można dostać się na lotnisko szybko i komfortowo, m.in. od strony Warszawy (przez łącznik autostradowy z Długołęki), od strony Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Z lotniska we Wrocławiu dostaniemy się m. in. do Frankfurtu, Paryża, Londynu czy Rzymu. Przez Dolny Śląsk przebiega kilka dróg międzynarodowych z autostradą A4 na czele. Stolica regionu – Wrocław połączony jest z resztą kraju kilkoma drogami głównymi:

 • autostrada A4 prowadząca do granicy z Niemcami i do Katowic oraz Krakowa,
 • droga nr 8 do Warszawy oraz do Kłodzka i Kudowy-Zdroju i dalej na południe do Czech,
 • droga nr 5 do Poznania oraz do Strzegomia, Kamiennej Góry i dalej na południe do Czech,
 • droga nr 94 do Legnicy i Opola,
 • droga nr 35 do Świdnicy i Wałbrzycha.

Średni czas przejazdu:

 • do Warszawy – 3,5 godz.
 • do Berlina – 3,5 godz.
 • do Wiednia – 5,5 godz.
 • do Pragi – 4 godz.
 • do Poznania – 3 godz.
 • do Krakowa – 3,5 godz.
 • do Łodzi – 2,5 godz.

Sieć kolejowa na Dolnym Śląsku jest bardzo gęsta. Na wrocławski Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego 105 przyjeżdżają bezpośrednie pociągi ze wszystkich większych miast w Polsce, a także z Berlina i Hamburga. Wrocław, Legnica, Bolesławiec i Zgorzelec mają również połączenie kolejowe z Görlitz.

KLIMAT

Klimat na Dolnym Śląsku jest najcieplejszy w Polsce. Wiatry wieją głównie z zachodu, rzadziej trafiają tu masy ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego i Wysp Azorskich. Okres wegetacyjny roślin trwa na Dolnym Śląsku 225 dni, czyli najdłużej w Polsce – już w marcu kwitną tu żółte forsycje. Charakterystyczne są ciągłe przejścia niżów przynoszące ze sobą kilkudniowe okresy deszczowej i pochmurnej pogody. Deszcze najintensywniej padają w lipcu, a roczna suma opadów wynosi 600 mm. Zimy na nizinie są najczęściej bezśnieżne, ale w górach, w wyższych partiach Sudetów, śnieg leży ok. 170 dni w roku i utrzymuje się czasami do kwietnia.

Wrocław od lat 50. XX wieku był jednym z trzech najważniejszych ośrodków produkcji filmowej w Polsce. We wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która działała w latach 1954-2011, powstało ponad 500 filmów (co czwarty powojenny polski film), wśród  nich m.in. Popiół i diament Andrzeja Wajdy, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha J. Hasa, Nóż w wodzie Romana Polańskiego, Diabeł i Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego oraz Kobieta samotna Agnieszki Holland, które wprowadziły Polskę na mapę światowego kina. We wrocławskiej wytwórni pracowała większość polskich reżyserów, którzy tworzyli kino polskie w XX wieku, a kilku z nich – Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Waldemar Krzystek, Wojciech J. Has, Jan Jakub Kolski, Roman Załuski – związało się z Wrocławiem na całe życie lub na bardzo wiele lat.

Od 2011 roku w obiektach wytwórni działa Centrum Technologii Audiowizualnych, gdzie znowu powstają polskie i zagraniczne filmy m. in. Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana czy Żużel Doroty Kędzierzawskiej.

Od lat 90. Wrocław i Dolny Śląsk – dzięki unikatowym lokacjom i istniejącej bazie technicznej – stał się miejscem realizacji licznych filmów zagranicznych, z których warto wymienić zrealizowany w całości w Wytwórni Filmów Fabularnych Nightwatching Petera Greenawaya, nagrodzony Oscarem Karakter Mike van Diema, filmy Maxa Färberböcka Aimee i Jaguar i Anonyma. Kobieta w Berlinie, czy baśniowe Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa oraz Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Andrew Adamsa.

Nowy impuls filmowemu Wrocławiowi nadało powstanie regionalnego funduszu filmowego (Dolnośląski Konkurs Filmowy) i komisji filmowej (Wroclaw Film Commission). Od 2008 roku fundusz regionalny dofinansował ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, realizowanych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, wśród których były m.in. Sala samobójców Jana Komasy i Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale Pokot Agnieszki Holland, nagrodzone Czeskimi Lwami: W cieniu Davida Ondřicka i Ja, Olga Hepnarova, Tomáša Weinreba i Petra Kazdy; oraz Letnie przesilenie Michała Rogalskiego czy dokument Królowa ciszy Agnieszki Zwiefki. Uruchomienie działalności Wroclaw Film Commission w 2013 spowodowało znaczący wzrost zainteresowania filmowców realizacją filmów we Wrocławiu, czego efektem był m. in. Most szpiegów Stevena Spielberga.