WROCŁAW I REGION DANE GEOPOLITYCZNE
Informacje ogólne
- Powierzchnia województwa dolnośląskiego wynosi 19 947 km2.
- Liczba mieszkańców – 2 902 400 (dane z listopada 2017 roku)
- Stolicą województwa jest Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce.
- Powierzchnia miasta: 293 km2
- Ludność we Wrocławiu: 638 tys. (według danych na koniec 2017 roku)

DOJAZD
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w odległości ok. 10 km od centrum. Znajduje się w pobliżu zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można dostać się na lotnisko szybko i komfortowo, m.in. od strony Warszawy (przez łącznik autostradowy z Długołęki), od strony Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Z lotniska we Wrocławiu dostaniemy się m. in. do Frankfurtu, Paryża, Londynu czy Rzymu. Przez Dolny Śląsk przebiega kilka dróg międzynarodowych z autostradą A4 na czele. Stolica regionu – Wrocław połączony jest z resztą kraju kilkoma drogami głównymi:
- autostrada A4 prowadząca do granicy z Niemcami i do Katowic oraz Krakowa,
- droga nr 8 do Warszawy oraz do Kłodzka i Kudowy-Zdroju i dalej na południe do Czech,
- droga nr 5 do Poznania oraz do Strzegomia, Kamiennej Góry i dalej na południe do Czech,
- droga nr 94 do Legnicy i Opola,
- droga nr 35 do Świdnicy i Wałbrzycha.
Średni czas przejazdu:
- do Warszawy – 3,5 godz.
- do Berlina – 3,5 godz.
- do Wiednia – 5,5 godz.
- do Pragi – 4 godz.
- do Poznania – 3 godz.
- do Krakowa – 3,5 godz.
- do Łodzi – 2,5 godz.
Sieć kolejowa na Dolnym Śląsku jest bardzo gęsta. Na wrocławski Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego 105 przyjeżdżają bezpośrednie pociągi ze wszystkich większych miast w Polsce, a także z Berlina i Hamburga. Wrocław, Legnica, Bolesławiec i Zgorzelec mają również połączenie kolejowe z Görlitz.
KLIMAT
Klimat na Dolnym Śląsku jest najcieplejszy w Polsce. Wiatry wieją głównie z zachodu, rzadziej trafiają tu masy ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego i Wysp Azorskich. Okres wegetacyjny roślin trwa na Dolnym Śląsku 225 dni, czyli najdłużej w Polsce – już w marcu kwitną tu żółte forsycje. Charakterystyczne są ciągłe przejścia niżów przynoszące ze sobą kilkudniowe okresy deszczowej i pochmurnej pogody. Deszcze najintensywniej padają w lipcu, a roczna suma opadów wynosi 600 mm. Zimy na nizinie są najczęściej bezśnieżne, ale w górach, w wyższych partiach Sudetów, śnieg leży ok. 170 dni w roku i utrzymuje się czasami do kwietnia.