WFC

Polska Filmowa ponownie na Dolnym Śląsku!

Polska Filmowa ponownie na Dolnym Śląsku!

Pod koniec marca ekipa programu Polska Filmowa ponownie odwiedziła Dolny Śląsk, aby zrealizować drugi odcinek poświęcony naszemu regionowi – tym razem Rafał Zawierucha ze swoimi gośćmi odwiedził m. in. Legnicę, Wałbrzych i Lubomierz.

Odcinek poświęcony filmom realizowanym na Dolnym Śląsku, który (podobnie jak  sam Wrocław) ma bogatą filmową historię dzięki dawnej działalności Wrocławskiej Wytwórni Filmowej, a dziś chociażby Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, to między innymi wyprawa z Waldemarem Krzystkiem i Lesławem Żurkiem do Legnicy śladami Małej Moskwy i Fotografa czy wizyta w niezwykle fotogenicznym Zamku Książ, gdzie realizowano Diabła Andrzeja Żuławskiego, Magnata Filipa Bajona czy Daas Adriana Panka. W Wałbrzychu Rafał Zawierucha spotkał się z reżyserem Andrzejem Jakimowskim oraz scenograf Ewą Jakimowską, aby porozmawiać o ich wspomnieniach z realizowanych tutaj przed dziesięcioma laty Sztuczek. Miasto było także bohaterem między innymi Komornika Feliksa Falka z Andrzejem Chyrą w roli tytułowej czy koprodukowanych przez nas W cieniu Davida Ondříčka i Bez wstydu Filipa Marczewskiego. Udało nam się także wspólnie z Wojciechem Marczewskim odbyć podróż sentymentalną i odwiedzić niesamowity Pałac w Bożkowie, w którym reżyser 36 lat temu zrealizował swoje Dreszcze, film zainspirowany wydarzeniami z jego własnego życia, nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1982 roku, którego główny bohater – nastoletni Tomek – wyjeżdża na obóz harcerski, a większość akcji dzieje się właśnie w Bożkowie. Z kolei w Lubomierzu wspominaliśmy z Jerzym Janeczkiem (czyli filmowym Witią) prace na planie bezkonkurencyjnej komedii wszech czasów – Samych swoich Sylwestra Chęcińskiego.

Program Polska Filmowa to seria dokumentalna, produkowana dla CANAL+ DISCOVERY, która zabiera widza w niezwykłą podróż po Polsce i razem z nim odkrywa ją na nowo. W każdym odcinku przedstawiane są inne miejsca i regiony, w których kręcono najbardziej popularne polskie produkcje. Dzięki pomocy Wrocławskiej Komisji Filmowej ekipa odwiedziła Dolny Śląsk dwukrotnie – realizując odcinek we Wrocławiu oraz odcinek dolnośląski. Rafał Zawierucha, przewodnik widza po świecie Polski Filmowej, twierdzi, że wartością programu są nie tylko pokazywane w nim sceny z filmów i związane z nimi anegdoty, ale również prezentacja pięknych miejsc, które zapisały się na kartach polskiej i międzynarodowej kinematografii, stanowiąca inspirację do samodzielnych podróży po Polsce filmowym szlakiem.

Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o 21:00 na CANAL+ DISCOVERY. Dlaczego ekipa programu odwiedziła dwie oddalone od siebie o 150 km miejscowości, aby porozmawiać o losach Karguli i Pawlaków? Jak Wojciech Marczewski wspominać będzie wizytę w Bożkowie po latach? Dlaczego Waldemar Krzystek w swoich filmach tak często wraca do Legnicy?  Odpowiedź na te oraz inne pytania w poświęconych naszemu regionowi odcinkach Polski Filmowej!

[:en]

W dniach 29-31 marca ekipa programu Polska Filmowa realizowała drugi odcinek poświęcony naszemu regionowi – tym razem Rafał Zawierucha ze swoimi gośćmi odwiedził m. in. Legnicę, Wałbrzych i Lubomierz.

 

Odcinek poświęcony filmom realizowanym na Dolnym Śląsku to między innymi wyprawa z Waldemarem Krzystkiem i Lesławem Żurkiem do Legnicy śladami Małej Moskwy i Fotografa, filmowy Zamek Książ (gdzie realizowano między innymi Diabła Andrzeja Żuławskiego, Magnata Filipa Bajona czy Daas Adriana Panka) oraz Wałbrzych – bohater Komornika Feliksa Falka z Andrzejem Chyrą w roli tytułowej, Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego czy koprodukowanego przez nas Bez wstydu Filipa Marczewskiego. Udało nam się także wspólnie z Wojciechem Marczewskim odbyć podróż sentymentalną i odwiedzić niesamowity Pałac w Bożkowie, w którym reżyser 36 lat temu realizował Dreszcze, film zainspirowany wydarzeniami z jego własnego życia, nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1982 roku, którego główny bohater – nastoletni Tomek – wyjeżdża na obóz harcerski, a większość akcji dzieje się właśnie w Bożkowie.

 

Polska filmowa to program, którego realizatorzy pod wodzą reżysera Kristoffera Rusa i prowadzącego program aktora Rafała Zawieruchy przemieszczają się szlakiem miejsc, w których realizowane były zdjęcia do polskich filmów i seriali – tych znanych, docenionych, ale też tych trochę zapomnianych, a pięknych i wartościowych. Ekipa programu, który oprócz funkcji filmoznawczej, przede wszystkim pełni rolę programu podróżniczego-krajoznawczego, prezentującego walory odwiedzanych regionów oraz zachęcającego widzów do ich osobistego odwiedzenia, zrealizowała już między innymi odcinki na Helu, w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Następny przystanek na ich filmowej mapie Polski to Katowice. Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o 21:00 na CANAL+ DISCOVERY.