Już 10 czerwca odbędzie się druga wrocławska edycja 48 Hour Film Project, konkursu filmowego, którego uczestnicy mają tytułowe 48 godzin na nakręcenie swoich filmów. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Przestrzeń Filmowa oraz Wrocławską Fundację Filmową w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wroclaw Film Commission, podobnie jak rok temu, zapewnia uczestnikom możliwość realizacji zdjęć w wyjątkowych wrocławskich lokacjach.

  48hfp_wroclaw

Konkurs 48 Hour Film Project organizowany jest od 15 lat w 135 miastach na całym świecie. Zadaniem ekip, które biorą udział w wydarzeniu jest wymyślenie, napisanie scenariusza, nakręcenie i zmontowanie krótkometrażowego filmu. We wszystkich filmach muszą pojawić się też obowiązkowe elementy, w tym miasto.

W piątek wieczorem (10.06) wszystkie drużyny otrzymają informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie oraz gatunek, w jakim ma być on utrzymany. W tym roku ekipy losują dwa gatunki i mogą same zdecydować, który wybiorą. 48 godzin później film musi być ukończony. W ciągu następnego tygodnia produkcje prezentowane są publiczności, a jury wybiera najlepsze z nich w aż dwunastu kategoriach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nieważny jest też wiek i wykształcenie. Z myślą o tych, którzy traktują sztukę filmową poważnie – tydzień przed konkursem organizowane są dwudniowe bezpłatne warsztaty scenariuszowe.

Dla wielu ekip zrobienie filmu w 48 godzin, możliwość obejrzenia go na dużym ekranie kina w gronie znajomych oraz to, że oceni je prestiżowe jury jest wielką nagrodą. Na laureatów edycji wrocławskiej czekają także statuetki, a na zwycięzców bilet lotniczy. Reprezentant z Wrocławia wraz ze zwycięskimi ekipami z Katowic, Warszawy i Łodzi poleci na międzynarodowy finał 48 Hour Film Project Filmapalooza 2017 w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego film będzie konkurował o miano najlepszego filmu roku 2016. Jeśli zostanie doceniony przez międzynarodowe jury ma  szansę na prezentację podczas Short Film Corner na festiwalu w Cannes.

Ekipy należy zgłaszać za pośrednictwem strony: www.48hourfilm.com/wroclaw.

48 HFP fot. Lech Basel (2)

48 Hour Film Project we Wrocławiu w 2015 roku fot. Lech Basel

48_HFP_Wrocław fot. Lech Basel

48 Hour Film Project we Wrocławiu w 2015 roku fot. Lech Basel

Do tej pory w miastach na całym świecie odbyło się ponad 900 konkursów, co daje imponujący wynik ponad 25 500 filmów stworzonych przez około 385 000 osób! Polscy filmowcy nakręcili przez ponad 5 lat w 5 polskich miastach już blisko 400 filmów. W zeszłym roku najlepszym filmem 1. edycji wrocławskiej zostało “Przejście” autorstwa ekipy “Missing Frame”. Można go obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Współorganizatorami konkursu we Wrocławiu są: Fundacja Przestrzeń Filmowa i Wrocławska Fundacja Filmowa, Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych, IMPART. Partnerzy strategiczni: KGHM, Audionetwork, Art Hotel, Szklarnia. Projekt realizowany w ramach programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.