Na zakończonym 2 sierpnia Festiwalu nagrodę główną w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 12 filmów Jury w składzie Anna Sasnal, Reha Erdem, Khavn De La Cruz, Noaz Deshe, Diane Henderson przyznało Grand Prix oraz 20 tysięcy euro filmowi Lucyfer (Lucifer, Belgia 2014) w reżyserii Gusta Van den Berghe.

Jury: Bóg jest kołem. Kochasz. Zdradzasz. Znikasz. A potem życie zaczyna się od tego przerwanego koła. Tańczysz. Odlatujesz. Widzisz wszystko. Nie widzisz wszystkiego. Tymczasem świat jest elektrownią jądrową, czekającą na wybuch. Tymczasem członkowie rodziny spalają się wzajemnie, na śmierć. Tymczasem życie trwa jak pojedyncza litera. Ten film jest kołem w twoich oczach. Chcę cię zobaczyć, ale cię tu nie ma. Za nadanie nowatorskiego synkopowanego rytmu temu znanemu już tańcowi wiary i fałszu, miłości i zdrady, nadziei i pesymizmu. Za meksykańskość, za belgijskość, za wychodzenie poza swoją istotę, za bycie sobą. Za kusząco bogatą, a zarazem uzasadnioną mityzację i mistyfikację tego, co jest rzeczywiste, tego, co nie jest, oraz wielkiego obszaru pomiędzy.

Wśród filmów nagrodzonych nie zabrakło również akcentów związanych z Dolnośląskim Konkursem Filmowym. W sekcji konkursowej Powiększenie dla filmowców i artystów wizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, nagrodę dla najlepszego filmu i 10 tysięcy złotych otrzymał film Królowa ciszy (Polska, Niemcy 2014) Agnieszki Zwiefki, dofinansowany w VII DKF w 2013 roku.