W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się 22 września uroczysta premiera filmu dokumentalnego o Księdzu Kardynale Henryku Gulbinowiczu, emerytowanym arcybiskupie metropolicie wrocławskim. Film w kinach na Dolnym Śląsku będzie można zobaczyć od 26 września.

Dokument powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Księdza Kardynała, które były uroczyście obchodzone w 2013 roku. W filmie będziemy mieli okazję poznać historię człowieka niezwykłego, przepełnionego dobrocią i miłością do bliźniego. Człowieka o ogromnych zasługach dla Polski i Dolnego Śląska. W filmie Ksiądz Kardynał opowie o swym dzieciństwie, czasach nastoletnich i studiach na Wileńszczyżnie oraz pracy duszpasterskiej w Białymstoku, Olsztynie i we Wrocławiu. Dowiemy się, co go ukształtowało, skąd wzięło się jego powołanie. Odwiedzimy miejsca, które miały największy wpływ na jego życie i wysłuchamy historii z nimi związanych. Wspólnie udamy się na wyprawę do Rzymu i Watykanu, zobaczymy, jak obecnie wygląda życie Księdza Kardynała. Dowiemy się co mu zawdzięcza dolnośląska Solidarność i jaki miał udział w słynnej akcji „80 milionów”.

Odra-Film jest dystrybutorem i koproducentem filmu (otrzymał on dofinansowanie w VII Dolnośląskim Konkursie Filmowym). Od 26 września można go będzie oglądać na ekranach Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu oraz Odry w Brzegu Dolnym, a od 3 października będą go wyświetlać również: Jubilat w Głogowie, Lot w Jeleniej Górze, Piast w Legnicy oraz Apollo w Wałbrzychu.