Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia premiery Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa, Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której realizowano część zdjęć do filmu, organizuje 4 listopada 2015 r. o godz. 19.00 jubileuszowy koncert. Podczas wydarzenia w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego zabrzmi m.in. muzyka z dzieła Hasa, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego. Wstęp jest wolny.

Premiera wyjątkowego dzieła Wojciecha Jerzego Hasa, opartego na powieści Jana Potockiego, odbyła się w 1965 r. W filmie niezapomniane role stworzyli m.in. Zbyszek Cybulski, Gustaw Holoubek, Leon Niemczyk, Iga Cembrzyńska, Beata Tyszkiewicz, Barbara Krafftówna i Bogumił Kobiela. Oprócz znakomitego aktorstwa, Rękopis znaleziony w Saragossie wyróżniają ponadto doskonałe zdjęcia, realizowane m.in. we wrocławskich plenerach i atelier Wytwórni Filmów Fabularnych, a także oryginalne kostiumy, które będzie można wraz z lektyką z filmu obejrzeć w CeTA i scenografia, której projekty, autorstwa Tadeusza Kosarewicza, zostaną podczas wydarzenia po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. Integralny, niezwykle istotny, element dzieła Hasa stanowi muzyka, autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, stanowiącą w tamtych czasach awangardowe połączenie utworów orkiestrowych i muzyki elektronicznej.

Utwory podczas koncertu wykona Sound Factory Orchestra, założona i kierowana przez dyrygenta i kompozytora Roberta Kurdybachę. Do projektu zaproszeni zostali także artyści multimedialni odpowiedzialni za wizualizacje – Bartłomiej Szlachcic z CeTA oraz Maciej Walczak i Paweł Lisek, a także Dariusz Jackowski z CeTA – specjalista w zakresie zastosowania systemów generatywnych i programowania audio. Współorganizatorem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich. Wsparcia udzielają także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Wrocław, Instytut Muzyki i Tańca oraz ZAiKS. Patronem merytorycznym jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, natomiast radio RMF Classic współpracuje redakcyjnie. Jubileuszowy koncert będzie również okazją do zaprezentowania muralu, inspirowanego filmem „Rękopis znaleziony w Saragossie”, zaprojektowanego przez Annę Kiszkę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i wybranego w internetowym głosowaniu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację mailową (pr@filmstudioceta.pl) i odbiór wejściówek.