W programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się wyjątkowo w terminie od 3 do 13 sierpnia, znalazło się aż 6 filmów dofinansowanych przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego – 1 film fabularny, 4 dokumenty i 1 animację.

 

W Konkursie Głównym widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć najnowszy film Joanny Kos-Krauze i zmarłego w 2014 roku Krzysztofa Krauze “Ptaki śpiewają w Kigali”, powstający m.in. we Wrocławiu, na terenie Stawów Milickich oraz w Rwandzie. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz wziął udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie. Film zostanie pokazany w premierowo w Dolnośląskim Centrum Filmowym 14 września br., a do kin w całej Polsce wejdzie 22 września.

 
PtakiSpiewajawKigali (2)

Ptaki śpiewają w Kigali, reż. J. Kos-Krauze, K. Krauze, fot. mat. producenta

 

W sekcji Pokazów Galowych, tj. premierowo pokazywanych odkryć i przebojów ze światowych festiwali, zaprezentowana zostanie oryginalna wersja językowa “Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej, która powstawała częściowo we Wrocławiu i koprodukowana była, oprócz Odry-Film, przez Miasto Wrocław i Centrum Technologii Audiowizualnych. Film, w którym o wybitnym malarzy Vincencie Van Goghu opowiadają postacie z jego obrazów, wejdzie na ekrany kin w polskiej wersji językowej w październiku br., a polska premiera filmu odbędzie się 30 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

vince_001_01_X1_0001

Twój Vincent, reż. D. Kobiela, H. Welchman, fot. mat. producenta

Z kolei w sekcji Wrocławskie Horyzonty na na 5 filmów aż 4 to projekty dokumentalne wsparte przez DKF. Uczestnicy Festiwalu będą mogli przypomnieć sobie: “Bitwę wrocławską” Beaty Januchty o największej manifestacji czasów stanu wojennego oraz montażowe “Pokolenia” Janusza Zaorskiego o filmach powstałych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, których premiery odbyły się w 2016 roku, a także zobaczyć dwie  najnowsze koprodukcje Odry-Film poświęcone wrocławskiemu światu artystycznemu. Pierwszy z nich, “W absolutnej ciszy” Łukasza Śródki, to portret malarza Konrada Jarodzkiego (premiera w DCFie odbyła się 20 czerwca br.), drugi to “Luxus. Prosta historia” Agnieszki Mazanek o słynnej wrocławskiej grupie artystycznej Luxus, którego premiera w DCFie odbędzie się 12 września br.

IN ABSOLUTE SILENCE_SCREENSHOT_1.275.1

W absolutnej ciszy, reż. Ł. Śródka, fot. mat. producenta