21 maja 2015 najbardziej znany i powszechnie rozpoznawalny wrocławski reżyser filmowy – Sylwester Chęciński – będzie obchodził 85. urodziny. Z tej okazji Odra-Film organizuje w Dolnośląskim Centrum Filmowym szereg wydarzeń, które pokażą – tylko w części powszechnie znany – twórczy dorobek Chęcińskiego. Twórca kultowych „Samych swoich” kojarzony jest przede wszystkim z komedią, jako gatunkiem w którym odnosił wielkie sukcesy (obok dwóch kolejnych części sagi o Kargulach i Pawlakach to także „Rozmowy kontrolowane”). Już jednak trzeci z najbardziej znanych jego filmów czyli „Wielki Szu” należy do zupełnie innego gatunku. Od poniedziałku 18 maja przez dwa tygodnie pokażemy w DCF wszystkie filmy Sylwestra Chęcińskiego od debiutu czyli „Historii żółtej ciżemki” (1961) do „Przybyli ułani” (2006). Będzie to niepowtarzalna okazja nie tylko by przypomnieć sobie twórczość Chęcińskiego, ale też aby spojrzeć na nią z dzisiejszej perspektywy. Także 18 maja (o godz. 17.00) otworzymy w galerii „Kino” w DCF specjalną wystawę, na którą złożą się m. in. unikatowe zdjęcia z planów filmów Chęcińskiego

Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest bezpłatny. Przed wejściem na seanse filmowe należy pobrać w kasie bezpłatne wejściówki.

 

 

Program wydarzeń związanych z jubileuszem Sylwestra Chęcińskiego udało się przygotować dzięki wsparciu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miastu Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Głównym organizatorem jest Odra-Film Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.