Na zakończonym w sobotę 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Agnieszka Holland została nagrodzona za „Pokot”, Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą im. Alfreda Bauera dla filmu otwierającego nowe perspektywy artystyczne. ”Pokot” był jedynym polskim filmem w głównym konkursie Berlinale. Odra-Film jest koproducentem filmu z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

– Żyjemy w trudnych czasach. Potrzebujemy filmów odważnych i dotykających tematów ważnych dla naszej planety – powiedziała reżyserka, odbierając nagrodę (cytaty za: gazeta.pl).

Srebrny Niedźwiedź dla Pokotu

Nagroda im. Alfreda Bauera, przyznawana jest na Festiwalu Filmowym w Berlinie od 1987 roku. Jej patronem jest pierwszy dyrektor festiwalu Alfred Bauer. Pierwszym laureatem nagrody był Leos Carax. W następnych latach otrzymali ją m. in. Baz Luhrman, Tsai-Ming-liang, Park Chan-wook i Andrzej Wajda, który w 2009 roku został wyróżniony za „Tatarak”. Wajda był jedynym polskim reżyserem, który wcześniej otrzymał tę nagrodę.

– Oglądam wiele filmów europejskich i widzę jakiś szklany sufit, który reżyserzy boją się przebić. Boją się wyjść ze strefy komfortu. Jest bardzo niewielu, którzy to robią. Wyszłam z mojej osobistej strefy komfortu, bo  chciałam zrobić coś, czego jeszcze nie widziałam – mówiła po otrzymaniu nagrody Agnieszka Holland.

„Pokot” to adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (pisarka jest współautorką scenariusza). Jej główna bohaterka, Janina Duszejko, to emerytowana inżynier, miłośniczka astrologii i wegetarianka, która kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, a obecnie mieszka samotnie w Sudetach (film był kręcony w Międzygórzu i w innych miejscowościach Kotliny Kłodzkiej m. in. w Bystrzycy Kłodzkiej). Pewnej zimowej nocy Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności jego śmierci są tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren…

Film powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-szwedzko-czesko-słowackiej. Główne role grają w nim Agnieszka Mandat oraz m. in. m.in. Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Andrzej Grabowski i Jakub Gierszał. „Pokot” wchodzi na ekrany kin w najbliższy piątek (24 lutego). Wcześniej jednak odbędą się pokazy premierowe w Warszawie (21.02) i w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu (23.02).