Koprodukowany przez Odrę-Film, w ramach VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2012 roku, dokument „Albert Cinema” znalazł się w programie najbliższego XV Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (7-16 październik 2014).

„Albert Cinema” to opowieść o sile pasji i o tym, jak może ona zmienić życie zwykłego człowieka, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy grupa bezdomnych mężczyzn – mieszkańców Schroniska im.  Św. Brata Alberta we Wrocławiu postanowiła kręcić filmy, w których sami są aktorami, scenarzystami, reżyserami i operatorami. Ich filmy miały kinowe pokazy – dla bezdomnych filmowców ważniejsze od ceremonii wręczenia Oscarów. W trakcie tych spotkań nieraz obecne są dawno niewidziane rodziny bezdomnych mężczyzn i czasami… zdarzają się cuda.

Pięć lat temu Dariusz Dobrowolski, kierownik wrocławskiego schroniska dla bezdomnych, zainteresował swoich podopiecznych magią kina. Od tej pory tworzą oni nietypową grupę filmową, którą nazwali Albert Cinema. Dzięki pracy nad filmami mężczyźni poznali inny świat. Gdy dwa lata temu ich film został przyjęty do udziału w konkursie filmów niezależnych w Gdyni, wielu z nich po raz pierwszy od lat wyjechało poza Wrocław. W trakcie festiwalu poznali Andrzeja Wajdę i wielu znanych aktorów. Uwierzyli w siebie. W to, że zawsze można zacząć od nowa.

W filmie towarzyszymy mężczyznom zarówno w ich codziennym życiu w schronisku, jak i na planie filmowym. Obserwujemy cały proces produkcji filmu – od improwizowanych dialogów po oficjalną kinową premierę filmu. Atutem filmu są prowadzone przez bohaterów rozmowy, w trakcie których nieraz kłócą się ze sobą, ale przede wszystkim dzielą się swoją pasją. Film został niebanalnie sfotografowany przez Aleksandra Duraja, a elektryzującą muzykę skomponował Leszek Możdżer.

Warto wspomnieć, że dokument ten został już doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT 2013 w Poznaniu, gdzie jury uhonorowało film wyróżnieniem w kategorii dla najlepszego dokumentu długometrażowego. Dokument Agnieszki Zwiefki zakwalifikował się również do głównego konkursu Forum Filmu Dokumentalnego BORDOCS w Tihuanie, który odbył się jesienią 2013 roku.

 

Oficjalna strona filmu: http://www.albertcinema.pl