Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu przygotowało wyjątkową propozycję dla przyszłych scenografów filmowych oraz osób, które już zajmują się tą dziedziną. Warsztaty, które odbędą się w dniach 24-25 listopada, poprowadzi jeden z najwybitniejszych scenografów, zarówno polskiego, jak i światowego kina – Allan Starski, laureat Oscara za film Lista Schindlera Stevena Spielberga. Warsztaty są bezpłatne, a zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada.

Inicjatywa organizowana jest w ramach projektu „Mistrzowskie warsztaty zawodów filmowych”, realizowanego od września w Centrum Technologii Audiowizualnych, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Po niedawnych warsztatach operatorskich z Arkadiuszem Tomiakiem, przyszedł czas na kolejną, niezwykle istotną dla dzieła filmowego dziedzinę – scenografię. Zajęcia w dniach 24-25 listopada poprowadzi Allan Starski – jeden z najlepszych i najbardziej cenionych scenografów, laureat wielu nagród m.in. Oscara za Listę Schindlera Stevena Spielberga oraz Cezara za Pianistę Romana Polańskiego. Allan Starski jest ponadto autorem scenografii do filmów Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru, Danton i Pan Tadeusz, a także Olivera Twista Romana Polańskiego i Pokłosia Władysława Pasikowskiego.

Propozycja warsztatów skierowana jest do uczniów i studentów ze szkół i uczelni artystycznych oraz osób, które pracują już przy tworzeniu scenografii lub planują zająć się tym w przyszłości. W ramach zajęć zaprezentowany zostanie proces tworzenia koncepcji wizualnej filmu oraz specyfika pracy projektowej zespołu scenograficznego. Zagadnienia omówione będą w oparciu o zdjęcia z budowy dekoracji oraz zdjęcia gotowej scenografii filmowej. Allan Starski opowie także o współpracy ze Stevenem Spielbergiem, Romanem Polańskim oraz Andrzejem Wajdą i o tym, jak różne temperamenty twórców wpływają na rodzaj współpracy między reżyserem, operatorem i scenografem. Jednym z poruszanych tematów będzie również wpływ nowoczesnych technik filmowych, zapisu elektronicznego i dorysówek komputerowych na pracę scenografa.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem merytorycznym jest Wroclaw Film Commission. Patronat medialny objęli Gazeta Wyborcza Wrocław, Radio Wrocław oraz Filmweb.pl.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada 2015 r. poprzez formularz dostępny na stronie: http://filmstudioceta.pl/pl/warsztaty-2/. Liczba miejsc jest ograniczona.