We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (w Walimiu) realizowane są zdjęcia do filmu dokumentalnego „Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze. Film produkowany przez warszawskie Studio Filmowe Kronika otrzymał dofinansowanie w VIII Dolnośląskim Konkursie Filmowym w 2014 roku.

„Braciszek Karel” – w co trudno uwierzyć – będzie pierwszym filmem dokumentalnym o legendarnym bardzie Praskiej Wiosny, emigrancie politycznym od 1969 roku, redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa. Karel Kryl był dla Czechów tym kim Jacek Kaczmarski dla Polaków. Obaj poeci znali się i przyjaźnili podczas pracy w monachijskiej RWE. Piosenki Karela Kryla były tłumaczone na język polski m. in. przez Marynę Miklaszewską i Jana Krzysztofa Kelusa. Nielegalne nagrania piosenek Kryla szeroko krążyły w drugim obiegu w Polsce lat 80.

Na początku listopada 1989, Karel Kryl był gościem Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu, który zorganizowała Solidarność Polsko-Czecho-Słowacka. W Polsce był już rząd Tadeusza Mazowieckiego, w Czechosłowacji i NRD rządzili jeszcze komuniści. Na festiwal do Wrocławia przyjechało kilka tysięcy młodych Czechów i Słowaków, którzy po raz pierwszy w czasie koncertów mogli „na żywo” słuchać nie tylko Kryla, ale i innych czeskich pieśniarzy-dysydentów, mogli spotkać się z czołowymi postaciami czechosłowackiej emigracji politycznej. Nie bez powodu Vaclav Havel nazwał później wrocławski festiwal „preludium do Aksamitnej Rewolucji”. Jednym z najważniejszych jego wydarzeń był koncert z udziałem Kryla we wrocławskim Teatrze Polskim. O wizycie Kryla, spotkaniach z nim i koncertach w filmie Krystyny Krauze opowiadają m. in. b. działacze SPCzS: Jarosław Broda, Paweł Skrzywanek i Radosław Gawlik. O Krylu mówi też Jagoda Gawlik, 25. letnia córka Radosława Gawlika, która urodziła się podczas słynnego koncertu, a Kryl zaproponował jakie nadać jej imię. W filmie Krystyny Krauze w szerokim zakresie zostaną wykorzystane materiały archiwalne – reżyserka dysponuje m. in. filmami i ok. 2 tysiącami zdjęć z wrocławskiego festiwalu wykonanych przez jego czeskich uczestników. Wrocławski rozdział to tylko fragment filmu. Opowiada on o biografii Karela Kryla, który zmarł przedwcześnie, w wieku 50. lat w 1994 roku. Film będzie miał premierę w połowie 2015 roku.