Michalina Olszańska, grająca główną rolę w filmie „Ja, Olga Hepnarova” Petra Kazdy i Tomasa Weinreba, zdobyła „Czeskie Lwy” jako najlepsza aktorka w filmie czeskim w 2016 roku. Film „Ja, Olga Hepnarova” powstał w koprodukcji czesko-polsko-słowackiej, jego głównym producentem była czeska firma Blacka Balance, a po stronie polskiej odpowiadała za niego wrocławska firma MediaBrigade. Odra-Film koprodukowała film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, a część zdjęć do filmu realizowana była we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Michalina Olszańska odbiera Czeskiego Lwa fot. facebook

Michalina Olszańska odbiera Czeskiego Lwa fot. facebook

„Czeskie Lwy” to przyznawane corocznie najważniejsze nagrody czeskiej kinematografii. „Ja, Olga Hepnarova” była nominowana w ośmiu kategoriach m. in. dla najlepszego operatora (Adam Sikora) oraz za charakteryzację dla związanej z Dolnym Śląskiem i pracującej w branży w regionie Aliny Janerki. Ostatecznie film zdobył dwie nagrody – drugim laureatem, obok Michaliny Olszańskiej,  została Klara Meliskova, jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Nagrody w 12 kategoriach, w tym za najlepszy film, zdobył film „Masaryk” w reżyserii Juliusa Sevcika i Rudolfa Biermanna. Laureatem nagrody za najlepszą muzykę do tego filmu został polski kompozytor Michał Lorenc.

„Ja, Olga Hepnarova” to oparta na faktach historia młodej dziewczyny, która w 1974 roku z premedytacją wjechała ciężarówką w ludzi czekających na przystanku autobusowym w Pradze. W wyniku jej desperackiego czynu, który przed sądem tłumaczyła, jako protest przeciwko panującym warunkom społecznym, zginęło osiem osób, a kilkanaście zostało rannych. Olga Hepnarova, była ostatnią kobietą, na której w komunistycznej Czechosłowacji wykonano wyrok śmierci.

„Ja, Olga Hepnarova” miał światową premierę na festiwalu w Berlinie w 2016 roku. Na polskie ekrany film wszedł w styczniu 2017 roku.