Filmy koprodukowane przez Odrę-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego zdobyły dziewięć spośród siedemnastu nagród w głównym konkursie 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziesiątą – Nagrodę Publiczności – otrzymał „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, najdłużej i najgoręcej oklaskiwany film festiwalu.
W konkursie głównym, do którego zakwalifikowano siedemnaście filmów, uczestniczyło pięć filmów koprodukowanych przez Odrę-Film. Srebrne Lwy otrzymał film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, który zdobył także nagrody za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece – dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire i za najlepszy montaż – dla Katarzyny Leśniak. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jest to druga – po festiwalu w Karlovych Varach – nagroda za najlepsze role kobiece dla bohaterek tego filmu.
Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik otrzymały nagrodę za najlepszą reżyserię za film „Pokot”, który jest tegorocznym polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. „Pokot”, który został w tym roku nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie i otrzymał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu, w Gdyni został też nagrodzony za najlepszą charakteryzację (Janusz Kaleja).
Nagrodami za najlepszy debiut reżyserski i za najlepszy scenariusz została wyróżniona Jagoda Szelc, której „Wieża, jasny dzień” była jednym z najszerzej i najczęściej dyskutowanych filmów festiwalowych. Kamila Kamińska została nagrodzona za najlepszy profesjonalny debiut aktorski, a Marek Warszewski za najlepszą scenografię w „Najlepszym” Łukasza Palkowskiego. Film ten bezapelacyjnie zdobył też Nagrodę Publiczności, która po pokazie w Teatrze Muzycznym zgotowała jego twórcom wielominutową „standing ovation”.
Tak liczny udział i liczba nagród dla filmów koprodukowanych przez Odrę-Film w tegorocznym festiwalu gdyńskim to największy sukces Dolnośląskiego Konkursu Filmowego od czasu jego powstania w 2008 roku. Przypomnijmy jednak, że wcześniej na gdyńskim festiwalu (w różnych kategoriach) nagrody zdobywały też inne filmy koprodukowane przez Odrę-Film: „Sala samobójców” Jana Komasy (2011), „Fotograf” Waldemara Krzystka (2014), „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego (2015) i „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (2016).
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni, filmy w konkursie głównym oceniało jury pod przewodnictwem Jerzego Antczaka, w którego składzie byli: Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Paweł Pawlikowski, Andrzej Jakimowski, Włodzimierz Pawlik, Witold Stok, Beata Walentowska i Anna Wunderlich.
Pełna lista nagród gdyńskiego festiwalu znajduje się na stronie: http://www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/laureaci-42-fpff-w-gdyni