W najbliższym tygodniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się premiery dwóch wersji filmu dokumentalnego „Gottland”, opartego na prozie Mariusza Szczygła. Odra-Film jest koproducentem tego filmu z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Najpierw 4 listopada (wtorek) odbędzie się premierowy pokaz wersji filmowej „Gottlandu” (wstęp za zaproszeniami), która wchodzi na ekrany kin 7 listopada. Dwa dni później – 6 listopada o godzinie 19.00 – odbędzie się jednorazowy pokaz sześciu odcinków serialu telewizyjnego „Gottland”. Seans ten jest otwarty dla widzów, a bilety można nabyć w kasie DCF.

Wersje filmowa i telewizyjna „Gottlandu” powstawały jednocześnie. Ich autorami jest szóstka młodych, czeskich reżyserów: Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákanyová, Rozálie Kohoutová, Klára Tasovská i Radovan Síbrt, którzy byli także autorami scenariusza. Film powstał w koprodukcji polsko-czesko-słowackiej, a jego polskim producentem jest firma Centrala.

Wersja telewizyjna filmu składa się z sześciu 40. minutowych odcinków opartych na rozdziałach książki Szczygła. Wersja filmowa (ok. 100 minut) zbudowana jest z pięciu nowel, tych samych co w serialu, ale skondensowanych (każdy do ok. 20 min.)