WFC

Baseny i łaźnia miejska przy ul. Teatralnej

Baseny i łaźnia miejska przy ul. Teatralnej

Author of photos: Wroclaw Film Commission, Wydział Promocji UMWD
Location: Wrocław , Teatralna
Category: City Secular objects
Style: Architecture XIX c.

Łaźnia Miejska przy ul. Teatralnej to dziś Wrocławskie Centrum SPA. Składają się na nie obiekty z basenami pływackimi i łaźnią oraz urządzenia do hydroterapii i balneologii. Łaźnia wybudowana została w 1897 r., wg eklektycznego projektu architekta Wilhelma Werdelmanna, profesora Szkoły Rzemiosł Artystycznych. W następnych latach była modernizowana i rozbudowywana. To jedyny tego typu gmach w Polsce.

W wyniku rozbudowy na kompleks złożyły się 3 baseny pływackie, łaźnia parowa, oddział wanien higieniczno-leczniczych, restauracja oraz pomieszczenia gospodarcze. Zbudowano również charakterystyczną wieżę wodną. Powstały też dwa piętra z oddziałami kąpieli wannowych. W 1928 r. rozbudowano basem pływacki nr 1 na potrzeby rozgrywania zawodów sportowych (ma 5 torów pływackich i 25 m długości). Atrakcją są przeszklone sklepienia. Podczas oblężenia miasta w 1945 r. obiekty Łaźni Miejskiej uległy nieznacznym uszkodzeniom i już latem tego samego roku mogły rozpocząć działalność. W 1977 r. cały obiekt wpisany został do krajowego rejestru zabytków. Obecnie po pieczołowitym remoncie.

Baseny i łaźnia miejska przy ul. Teatralnej, Wrocław, basen, łaźnia, łaźnia parowa, termy, eklektyzm, wanny, restauracja, wieża wodna, przeszklone sklepienia
Print Friendly, PDF & Email