Długo nie milknącymi oklaskami premierowa publiczność przyjęła film Waldemara Krzystka „Fotograf”, który w środę został pokazany w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Zgodnie z ukształtowaną już tradycją premier filmów dofinansowanych przez Dolnośląski Konkurs Filmowy, których koproducentem jest Odra-Film,  reżyser przed projekcją przedstawił ekipę wrocławskich twórców filmu.

„Fotograf”, którego akcja rozgrywa się współcześnie w Moskwie i Legnicy, a w retrospekcjach w Legnicy w latach 70., realizowany był przede wszystkim we Wrocławiu i Legnicy. Film otrzymał też na Dolnym Śląsku znaczące wsparcie finansowe. Mówił o tym podczas premiery Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Film Waldemara Krzystka, który jutro (9 stycznia) wejdzie na ekrany kin w całej Polsce jest pierwszym filmem fabularnym, który otrzymał tak znaczące i wielostronne wsparcie w województwie zarówno od władz samorządowych Dolnego Śląska i Wrocławia, które współfinansują Dolnośląski Konkurs Filmowy, od władz Legnicy oraz od KGHM Polska Miedź, największego przedsiębiorstwa w regionie. „Fotografa” współfinansują Polski instytut Sztuki Filmowej i Telewizja Polska oraz firmy prywatne z branży filmowej. Obok wersji kinowej reżyser przygotowuje też serial telewizyjny, który będzie pokazywany po zakończeniu eksploatacji wersji kinowej.

„Fotograf” to thriller polityczny. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poszukuje seryjnego mordercy, który przy swoich kolejnych ofiarach w Moskwie umieszcza numerki w sposób, w jaki robią to fotografowie policyjni na miejscach przestępstw. Próby zidentyfikowania tożsamości mordercy prowadzą do Polski i zdarzeń, które miały miejsce w legnickim garnizonie wojsk sowieckich w latach 70. W filmie występują znani aktorzy rosyjscy: Tatiana Arntgolts, Elena Babenko, która za tę rolę otrzymała nagrodę (najlepsza rola drugoplanowa) na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni,  Alexander Balujew i Dmitrij Uljanow oraz polscy: Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot i Adam Woronowicz. Scenariusz do filmu napisali Krzysztof Kopka i Waldemar Krzystek, a autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. W roli dziesięcioletniego Koli Sokołowa wystąpił Andriej Kostash.