Długo niemilknącymi  oklaskami został przyjęty w gdyńskim Teatrze Muzycznym pokaz „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmanna, który w poniedziałek otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Koproducentami  filmu są m. in. Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, miasto Wrocław i Centrum Technologii Audiowizualnych.

Widzowie po filmie podkreślali oryginalność formy filmu (malarska animacja), jego unikatowość na światowym rynku filmowym i uniwersalną tematykę, która sprawia że film został już zakontraktowany do ponad stu krajów na całym świecie. W pokazie uczestniczyli reżyserzy, producenci i „silna” reprezentacja twórców filmu (tylko malarzy animacji było kilkudziesięciu). Wśród nich był Robert Gulaczyk, aktor legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, który w filmie gra Vincenta van Gogha. Na gdyńskim festiwalu film pokazany został po raz pierwszy z polskim dubbingiem.

„Twój Vincent” to pierwszy z pięciu filmów fabularnych, których koproducentem jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, który pokazywany jest w głównym konkursie gdyńskiego festiwalu. Tak silnej obecności w konkursie nie miał dotychczas żaden z regionalnych funduszy filmowych w dziesięcioletniej historii ich działalności. W kolejnych dniach festiwalu odbędą się konkursowe projekcje kolejnych filmów. Dzisiaj (19.09) pokazana zostanie „Wieża, jasny dzień” Jagody Szelc, w środę „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, w czwartek „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, a na zakończenie pokazów konkursowych (w piątek) „Pokot” Agnieszki Holland. W  czasie sobotniej Gali w Teatrze Muzycznym  jury pracujące pod kierownictwem Jerzego Antczaka ogłosi festiwalowy werdykt.