Koprodukcja czesko-polsko-słowacka Ja, Olga Hepnarová w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy ze zdjęciami Adama Sikory, dofinansowana ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2013 roku i częściowo realizowana we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, będzie miała swoją światową premierę na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w sekcji Panorama. W rolę tytułową wcieliła się Michalina Olszańska, a za produkcję filmu po stronie polskiej odpowiada wrocławska firma MediaBrigade. Film jest również współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ja, Olga Hepnarová to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Panorama jest jedną z sekcji Berlinale, która stanowi dopełnienie Konkursu Głównego. Prezentowane w jej ramach filmy pokazują najnowsze trendy i osiągnięcia w światowym kinie artystycznym i niezależnym. W 2013 roku w tej sekcji prezentowany był film Baby Blues Katarzyny Rosłaniec, rok wcześniej Sponsoring Małgorzaty Szumowskiej, a w 2011 roku Sala samobójców Jana Komasy. Przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 11 do 21 lutego.