Tomas Weinreb i Petr Kazda na planie filmu “Ja, Olga Hepnarova”

Od kilku dni we Wrocławiu  kręcone są zdjęcia do czesko-polsko-słowackiego filmu fabularnego pt. ”Ja, Olga Hepnarova”. Jego polskim producentem jest wrocławska firma Media Brigade, a koproducentem Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Film reżyserują dwaj czescy debiutanci -Tomas Weinreb i Petr Kazda, a za zdjęcia odpowiada znany polski operator Adam Sikora. Tytułową rolę gra młoda aktorka Michalina Olszańska.„Ja, Olga Hepnarova” opowiada dramatyczną historię 22. letniej Czeszki, która w 1973 roku, w Pradze z premedytacją wjechała ciężarówką w pełen ludzi przystanek autobusowy. Spowodowała śmierć ośmiu osób i zranienie dalszych dwunastu. Sąd skazał ją na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano w 1975 roku – był to ostatni wyrok śmierci wykonany na kobiecie w komunistycznej Czechosłowacji. Autorzy filmu, odwołując się do prawdziwej historii badają genezę nienawiści Hepnarovej do ludzi i społeczeństwa, w którym żyła.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w grudniu 2013 roku w Nowej Rudzie i Kłodzku. Na początku kwietnia ekipa przeniosła się do czeskiego Usti nad Orlici. 1 czerwca rozpoczął się najdłuższy, dwunastodniowy etap zdjęć we Wrocławiu. Powstanie tu m.in. scena wypadku, podczas którego aktorka wjedzie ciężarówką w tłum kaskaderów. Sceny wypadku zostaną zrealizowane na ul. Roosevelta, która w tych dniach będzie zamknięta dla ruchu. Na ulicy Roosevelta zostanie rozłożony greenscreen o wielkości prawie 100m kwadratowych, a w scenie weźmie udział ponad 30 kaskaderów z Polski i Czech. Dla potrzeb filmu powstała specjalna konstrukcja kamerowa, umożliwiająca realizację zdjęć w ruchu. Nad przebiegiem zdjęć będzie czuwał doświadczony specjalista od efektów specjalnych – Garry E. Beach, który współpracował m.in. przy takich hollywoodzkich produkcjach, jak: Iron Man 3, Blade II czy Underworld. Będzie to największe tego typu przedsięwzięcie zrealizowane dotąd we Wrocławiu.

 

Filmowcy odwiedzą również opuszczony budynek Akademii Medycznej przy ul. Wrońskiego, który „zagra” dziecięcą klinikę psychiatryczną w Oparanach. Zakład Karny nr 1 przy ul. Kleczkowskiej będzie „udawał” praskie więzienie Pankracy. Ostatnie klapsy filmu przewidziane są na sierpień. Film będzie miał premierę w 2015 roku.

 

„Ja, Olga Hepnarova” powstaje przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.