W Dolnośląskim Centrum Filmowym i w Centrum Technologii Audiowizualnych odbyły się w czwartek i piątek obchody jubileuszu 85. urodzin wybitnego reżysera Sylwestra Chęcińskiego.
Do Dolnośląskiego Centrum Filmowego w dniu swoich urodzin – w czwartek (21 maja) – Sylwester Chęciński przyjechał zabytkowym bentleyem wypożyczonym z muzeum w zamku Topacz. Jubilata witali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i wicemarszałek województwa Tadeusz Samborski oraz tłumnie przybyli goście z wrocławskiego środowiska filmowego i kulturalnego. Uroczystości jubileuszowe otworzył film dokumentalny Jarosława Marszewskiego „Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim”, który powstał dzięki wsparciu Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Otwiera go zdanie wypowiadane przez Andrzeja Wajdę, że Sylwester to jest dla niego tajemnica. Zdanie to rozszyfrowuje twórca filmu, ale nie do końca…. Życzenia Jubilatowi składali prezydent Dutkiewicz (Sylwester Chęciński jest honorowym obywatelem Wrocławia), przewodnicząca sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska i wicemarszałek Tadeusz Samborski. Piękny bukiet róż z życzeniami przesłała Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich przesłał specjalny list odczytany w czasie uroczystości. Nie zabrakło też przedstawicieli władz Dzierżoniowa (tam Sylwester Chęciński zdał maturę), Lubomierza i Dobrzykowic (w tych miejscowościach kręcono zdjęcia do trylogii o „Samych swoich).W czasie jubileuszowego wieczoru wiele do portretu twórcy „Agnieszki 46” i „Wielkiego Szu” dorzucili swoimi wspomnieniami scenarzysta Jan Purzycki, operator Andrzej Ramlau, reżyser Waldemar Krzystek oraz aktorzy: Irena Karel, Ilona Kuśmierska, Teresa Sawicka, Jerzy Janeczek, Zbigniew Zamachowski i Zdzisław Kuźniar, którzy pracowali z Chęcińskim. Leit motivem tych wspomnień były wysokie wymagania jakie Chęciński zawsze stawiał swoim aktorom i współpracownikom na planie oraz konsekwencja z jaką te wymagania egzekwował. Po latach wszyscy są mu za to wdzięczni i dobrze wspominają z nim współpracę. Po „godzinie” wspomnień na scenę weszli redaktorzy monografii o Sylwestrze Chęcińskim – Andrzej Dębski i Rafał Bubnicki – która miała premierę podczas jubileuszowego wieczoru. Licząca 570 stron monografia, której współautorami są filmoznawcy z kilku głównych ośrodków akademickich w Polsce, zawiera obok analiz twórczości Chęcińskiego także blok (ok. 200 stron) dokumentacji związanej z recepcją jego filmów. Na zakończenie prezentacji do redaktorów książki dołączyli jej współautorzy, którzy z Jubilatem zrobili okolicznościowe zdjęcie. Goście jubileuszu otrzymali egzemplarze monografii Sylwestra Chęcińskiego. A potem rozpoczęła się część nieoficjalna w Piano barze i w kuluarach DCF gdzie była okazja do wielu spotkań i trwających do późna rozmów.
Następnego dnia – w piątek – w Centrum Technologii Audiowizualnych odbyła się druga część jubileuszowych uroczystości. Byli na niej obecni współpracownicy z planu i aktorzy Sylwestra Chęcińskiego oraz dawni pracownicy Wytwórni Filmów Fabularnych. Życzenia złożył Jubilatowi europoseł i były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski, który z powodu obowiązków parlamentarnych był nieobecny w czwartek. Podczas spotkania odbywającego się w samo południe CeTa zaprezentowała kilkanaście odrestaurowanych kostiumów, w których występowali bohaterowie filmów Chęcińskiego. Następnie – co było sporą niespodzianką – zaprezentowano sfilmowane życzenia urodzinowe, które Jubilatowi złożyli z ekranu Grażyna Szapołowska, Magdalena Zawadzka, Anna Dymna, Marzena Trybała, Andrzej Seweryn i Jan Nowicki.
W DCF otwarta jest nadal – do końca miesiąca – wystawa zdjęć z planów filmów Sylwestra Chęcińskiego. Do końca miesiąca trwa też przegląd wszystkich filmów autora „Samych swoich”.
Wydarzenia związane z jubileuszem 85. urodzin Sylwestra Chęcińskiego zorganizowały Odra-Film i Centrum Technologii Audiowizualnych przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, miasta Wrocławia i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.