Sukces pierwszej edycji Festiwalu SPEKTRUM zachęcił organizatorów do tego, aby wydarzenie wpisało się na stałe do kulturalnej mapy Świdnicy. Dlatego między 9 a 13 listopada publiczność w Świdnickim Ośrodku Kultury po raz kolejny będzie miała okazję zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali, zanim trafią one do kinowej dystrybucji. 

 

Oficjalną część konkursową imprezy rozpocznie pokaz jednego z najgłośniejszych tegorocznych tytułów europejskiego kina: film Ja, Daniel Blake w reżyserii Kena Loacha, nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Odbędą się również projekcje pozakonkursowe oraz liczne pokazy specjalne. Świdniczanie będą mieli możliwość usłyszenia scenariusza do współfinansowanego przez Odrę-Film ze Środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego Pokotu Agnieszki Holland, współtworzonego przez Olgę Tokarczuk – w czwartek 10 listopada odbędzie się bowiem performatywne czytanie fragmentów scenariusza filmu, który nie został jeszcze ukończony. Czytaniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo, a całość wyreżyseruje Martyna Majewska. Nie jest to przypadek, ponieważ tematem przewodnim SPEKTRUM 2016 jest właśnie scenariusz. Ponadto najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć inny dofinansowany przez Odrę-Film film – „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja, do którego zdjęcia realizowane były m.in. w Błędnych Skałach.

Organizatorami festiwalu są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Wroclaw Film Commission jest Partnerem wydarzenia.