Już w najbliższy czwartek 27 lutego 2014 roku odbędzie się specjalny zamknięty pokaz przedpremierowy fabularyzowanego dokumentu „Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Producentem filmu jest Adam Kwieciński z Film Studio Kwieciński. Projekt ten otrzymał dofinansowanie w ramach V edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2011 roku i tym samym Odra- Film została koproducentem filmu.

Jest to opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów… Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach.  Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność.

W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy jak muzyka, skecz i żydowski szmonces stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu, w grających artystach i tych, którzy ich występy oglądają – wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach. Autorzy filmu pokazują, jak funkcjonował humor i subtelne szyderstwo – czytelne dla ofiar a niezrozumiałe dla ich strażników i oprawców. „Grałem o życie” – mówi jeden z bohaterów filmu, streszczając w krótkim zdaniu istotę tego, czym były jego występy przed komendantem obozu koncentracyjnego. „Grałem tym, którzy rozstrzeliwali i grałem tym, którzy byli rozstrzeliwani”.

Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein. W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck… W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat „sztuki za kolczastym drutem” oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie wydarzeń.

Wstęp na pokaz z zaproszeniami.