40 dni zdjęciowych w najpiękniejszych zakątkach Dolnego Śląska i Pomorza. Doskonała obsada i świetni twórcy zakończyli właśnie pracę na planie. Efekty tej pracy widzowie będą mogli zobaczyć na ekranach kin na początku 2016 roku, bowiem przed twórcami filmu prawie rok pracy nad komputerowymi efektami specjalnymi, które pojawią się w filmie. Obecnie młody widz to bardzo wymagający odbiorca, więc poprzeczka postawiona została wysoko. Reżyser filmu Mariusz Palej oraz Ryszard Rogocki odpowiedzialny za efekty specjalne wierzą, że sprostają tym oczekiwaniom.

„Za niebieskimi drzwiami” to nowy, ciekawy projekt filmowy dla najbardziej wymagającego widza: dzieci i widowni familijnej. Powstanie film fabularny, opowiadający historię 11-letniego Łukasza, którego matka w wyniku wypadku zapada w śpiączkę. Łukasz trafia do pensjonatu ciotki, gdzie przypadkowo odkrywa tytułowe niebieskie drzwi, stanowiące przejście do innej rzeczywistości i będące czymś na kształt portalu między wymiarami. Rozpoczyna się nowy, trudny, wymagający, ale i magiczny rozdział w życiu Łukasza…

Autor książki, Mariusz Szczygielski, pomysł przeniesienia książki na ekran przyjął z ogromną radością: „Nie tylko dlatego, że jestem jej autorem, ale przede wszystkim dlatego, wierzę w zawarty w niej potencjał, który już na etapie czytania powieści działa na wyobraźnię młodych odbiorców, jeszcze mocniej poruszy ich z ekranu kinowego. Jestem przekonany, że ekipa przygotowująca film będzie potrafiła uwypuklić, rozwinąć i wzmocnić wszystkie wartości książki zachowując przy tym przygodowo-fantastyczny charakter opowieści. Dziecięcy odbiorcy mojej książki reagują na nią żywiołowo i dostrzegają w niej nie tylko magiczną opowieść, ale także jej przesłanie.”

Reżyserem filmu jest Mariusz Palej, scenariusz napisali: Adam Wojtyszko, Katarzyna Stachowicz-Gacek i Magdalena Nieć. W obsadzie aktorskiej zobaczymy dzieci wybrane w ogólnopolskim castingu oraz takie gwiazdy jak Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Adam Ferency, Teresa Lipowska, Magdalena Nieć. Pozostali współtwórcy to doświadczony i uznany zespół: scenografia – Katarzyna Sobańska, kostiumy – Barbara Sikorska-Bouffał, zdjęcia – Witold Płóciennik, komputerowe efekty specjalne – Ryszard Rogocki.

„Chcę, aby ten film zmierzył się z problemami każdego dorastającego dziecka. Wiemy wraz z całym zespołem, że dotarcie do młodego widza z tematem, jaki sobie wybraliśmy jest ambitnym i trudnym wyzwaniem. Zaproponujemy film atrakcyjny w treści i formie i wierzę, że tak jak książka Marcina odniosła sukces, tak i z naszym filmem trafimy zarówno do młodego widza, jak i jego rodziców” – powiedział reżyser Mariusz Palej.

„Film jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. Trudnym emocjonalnie sytuacjom towarzyszy przygoda. Przygoda zupełnie fantastyczna. Mamy więc magiczne stworzenia, dramatyzm, wiernych przyjaciół, walkę ze złem i wielką tajemnicę a to wszystko czeka za tytułowymi niebieskimi drzwiami. Mam nadzieję, że w podróż do tego świata wybiorą się z nami widzowie nie tylko młodzi, bo historia, którą chcemy opowiedzieć jest uniwersalna” – zachęca reżyser Mariusz Palej.

Producentem filmu jest: TFP Sp z o.o. w koprodukcji z: Telewizją Polsat, FremantleMedia Polska, Heliograf, Alien FX, AB Film Production, Dreamsound oraz Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.