W dniach 21 – 22 października w Poznaniu  odbędzie się jubileuszowy V „Wyścig Jaszczurów”. Do udziału w konkursie filmowym i fotograficznym staną niezależni twórcy, którzy ukończyli, co najmniej 50 lat życia.

 

„Wyścig Jaszczurów” jest jedyną w Polsce tego typu imprezą adresowaną do osób posiadających poważne doświadczenie życiowe, a nierzadko dyskryminowanych przez organizatorów wielu konkursów ze względu na swój wiek. Honorowy patronat nad Festiwalem objął  Rzecznik Praw Obywatelskich – prof. Irena Lipowicz. Podczas dwóch dni Festiwalu w poznańskim kinie MUZA zostaną zaprezentowane niezależne filmy i fotografie autorstwa osób starszych. Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się autorzy prac, które nie są realizacjami komercyjnymi. Dopuszcza się jednak filmy i fotografie realizowane przez niezależnych producentów, które współfinansowane są ze środków publicznych, takich jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalne Fundusze Filmowe, Samorządy Gmin, Miast i Województw, a także TVP S.A.  Filmy konkursowe zostaną ocenione jedynie przez publiczność, która w wyniku głosowania przyzna nagrodę „Złotego Jaszczura”. Natomiast jury studenckie przyzna „Studenckiego Jaszczura” najlepszemu, ich zdaniem, filmowi autorstwa osób dojrzałych. Fotografie seniorów oceniać będzie profesjonalne jury.

 

Organizatorzy czekają na prace konkursowe do 10 września. Filmy i fotografie wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy przesłać na adres: Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, ul. Turkusowa 3/130, 60 – 658 Poznań. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie www.jaszczury.org.pl  oraz pod numerem telefonu 607 126 852.