III DKF | 2010
Bez wstydu | fot. Akson Studio
Reżyseria: Filip Marczewski
Scenariusz: Grzegorz Łoszewski
Scenografia: Anna Wunderlich
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Marczewski, Anna Próchniak
Zdjęcia: Szymon Lenkowski
Producent: Akson Studio
Koproducenci: Dolnośląskie Centrum Filmowe/Odra Film (Dolnośląski Fundusz Filmowy), Telewizja Polska, Telekomunikacja Polska
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Nagrody/Festiwale:

Orły 2013 (Najlepsza główna rola kobieca – Agnieszka Grochowska)

Film o “grzesznej miłości” brata i siostry, o bolesnym dojrzewaniu bohaterów i sprzeciwie wobec kulturowego tabu, w końcu o prawie do wolności własnego życiowego wyboru. Tadek jest zbuntowanym przeciwko światu chłopcem. Tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od swojej ciotki do mieszkającej na południu Polski siostry. Anka to jedyna miłość samotnego chłopaka, który nieoczekiwanie uświadamia sobie swoją erotyczną fascynację siostrą. Targany wewnętrznym poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z tą miłością. Nie bacząc na społeczne i moralne konsekwencje, chce udowodnić, że wart jest zakazanego uczucia. Anka, sama emocjonalnie rozbita, tkwiąc w toksycznym związku z szefem miejscowych neonazistów, nie potrafi odrzucić erotycznej adoracji młodszego brata. Nie mniej niż brat potrzebuje ciepła i miłości.
Chłopak, walcząc o miłość, początkowo ignoruje Irminę, bezkompromisową Cygankę walczącą o jego uczucie lub choćby zainteresowanie. Irmina widzi w Tadku jedyną szansę na uwolnienie się od swojego tabu – klanowego prawa nakazującego romskiej kobiecie posłuszeństwo, rezygnację z własnych marzeń i planów życiowych. Zmuszona do wyjścia za mąż za wybranego przez rodzinę Roma, demonstracyjnie zrywa uświęconą tradycją ceremonię własnych zaślubin.
Całość tego opowiadania rozgrywa się w ciągu kilkunastu upalnych letnich dni na Dolnym Śląsku na tle rywalizującej ze sobą społeczności Romów i podnoszących głowę polskich neofaszystów.

(źródło: FilmPolski)