II DKF | 2009
Maraton Tańca | fot. Media Brigade / Jarosław Sosiński
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Scenariusz: Maciej Kowalewski, Magdalena Łazarkiewicz
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Obsada: Agnieszka Podsiadlik, Krzysztof Skonieczny, Olga Frycz, Dariusz Toczek, Łukasz Simlat
Zdjęcia: Wojciech Todorow
Producent: Grupa Filmowa
Koproducenci: MediaBrigade, ATM Grupa, Dolnośląskie Centrum Filmowe/Odra Film (Dolnośląski Fundusz Filmowy, Divizion Studio Filmowe, Marcin Kryjom
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku na Dolnym Śląsku, choć w zasadzie mogłaby rozgrywać się wszędzie. Ale Dolny Śląsk ma swój specyficzny urok, współtworzący atmosferę dobrego samopoczucia, pomagającą w najprostszy sposób wyjaśnić pojawienie się elementu cudowności. Elementu ważnego, choć niekoniecznie w tej opowieści niezbędnego, pozwalającego jednak spojrzeć jaśniejszym okiem w przyszłość bohaterów.

Oto na rynku małego miasteczka zaczyna się impreza marzeń: kto weźmie udział w maratonie tańca, może liczyć na 50 tysięcy gotówką, nie mówiąc o możliwości wylosowania luksusowego auta terenowego. Dla ludzi, żyjących na co dzień na skraju biedy i borykających się ze swoimi większymi niż życie problemami, ten konkurs to klucz do lepszego świata. Jednym pieniądze pozwolą uciec stąd i rozpocząć wszystko od nowa, drudzy marzą o środkach na ratowanie chorego dziecka, inni wreszcie widzą w nich szansę na przełamanie złej passy i sięgnięcie po miłość, o której marzą.

(źródło: FilmPolski)