VIII DKF | 2014
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Scenariusz: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Scenografia: Agnieszka Zawadowska, Claudine Murenzi
Obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński
Zdjęcia: Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń, Józefina Gocman
Producent: KOSFILM
Koproducenci: Telewizja Polska, Dolnośląskie Centrum Filmowe/Odra Film (Dolnośląski Fundusz Filmowy), Narodowe Centrum Kultury, Studio A
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Nagrody/Festiwale:

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca – Eliane UmuhireJowita Budnik; Najlepszy montaż – Katarzyna Leśniak; Srebrne Lwy – Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze), Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (Najlepsza aktorka – Eliane UmuhireJowita Budnik), OFF CAMERA 2018 (Nagroda Specjalna – Nagroda Rising Star za najlepszy debiut aktorski Eliane Umuhire)

 

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

(źródło: FilmPolski)