W czwartkowy wieczór (18.12) w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera „Królowej ciszy”, filmu dokumentalnego w reżyserii Agnieszki Zwiefki, którego koproducentem jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. W wypełnionej sali „Warszawa” wyróżniającą się grupę widzów stanowili młodzi bohaterowie filmu, Romowie z wrocławskiego „koczowiska”, którzy wraz z rodzinami po raz pierwszy oglądali siebie na ekranie.

Na premierę przyjechała z Rumunii bohaterka filmu, Denisa Gabor, o której opowiada „Królowa ciszy”. Denisa, romska dziewczynka mieszkała wraz z rodziną w nielegalnym obozowisku Romów na obrzeżach Wrocławia. Ponieważ od wczesnego dzieciństwa nie słyszy, a nie miała zapewnionej specjalistycznej opieki lekarskiej, nigdy nie była w szkole. Nie potrafi pisać ani czytać, żyła w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek, z powodu niemożności normalnego komunikowania się z rówieśnikami, była przez nich wyśmiewana. Dziewczynka żyje we własnym świecie. Od kiedy znalazła na wrocławskim wysypisku śmieci karton z filmami z hinduskiego Bollywood, stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Całymi dniami oglądała Bollywoodzkie choreografie i próbowała je odtwarzać. Tylko w tańcu mogła wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek i radość. Film kończy się wyjazdem Denisy do dalszej rodziny w Rumunii – jej bliscy pozostali we Wrocławiu.

Film Agnieszki Zwiefki opowiada o świecie widzianym przez Denisę. Z perspektywy ekstremalnie trudnych warunków bytowania w nielegalnym obozowisku we Wrocławiu, w konflikcie z rówieśnikami, w nieprzyjaznym otoczeniu okolicznych mieszkańców, Denisa znajduje azyl w wyobraźni, kreując świat pełen kolorów, muzyki i tańca. Ten świat to też wyobrażenie o Wrocławiu jako „miejscu spotkań”, które dla Denisy, jej bliskich i rówieśników, pozostaje w sferze marzeń.

„Królową ciszy”, wyprodukowała firma Agnieszki Zwiefki Chilli Productions. Autorami poruszających zdjęć do filmu „Królowa ciszy” są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Film miał swoją światową premierę w listopadzie tego roku na festiwalu IDFA w Amsterdamie.