Na odbywającym się w Amsterdamie 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych (IDFA) jednym z dwóch polskich filmów biorących udział w konkursie jest „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Koproducentem tego polsko-niemieckiego filmu dokumentalnego jest m. in. Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

„Królowa ciszy opowiada historię Denisy, małej romskiej dziewczynki, która mieszka wraz z rodziną w nielegalnym obozowisku Romów na obrzeżach Wrocławia. Denisa nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy, które zawładnęły jej wyobraźnią. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Biegają też razem po śmietnikach, zbierają niepotrzebne nikomu rzeczy i wykorzystują je do zabawy. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy wśród kur, psów i dzieci.

Agnieszka Zwiefka, która jest również producentką filmu, otrzymała już po raz drugi wsparcie Dolnośląskego Konkursu Filmowego. Jej pierwszy film dokumentalny „Albert Cinema” (premiera 2013) opowiadał o grupie filmowców-amatorów z wrocławskiego schroniska dla bezdomnych im. Św. Brata Alberta.

Autorami poruszających zdjęć do filmu „Królowa ciszy” są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Film będzie miał swoją światową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Premiera we Wrocławiu odbędzie się w grudniu 2014.