Richard M. Cisek – wieloletni dyrektor Minnesota Orchestra – na planie filmu “Życie jak z nut” Fot. Łukasz Będkowski / Dolnośląski Dom Filmowy

Dobiegła właśnie końca amerykańska tura zdjęć do filmu „Życie jak z nut” – dokumentu o Stanisławie Skrowaczewskim, wybitnym polskim dyrygencie. Film jest laureatem VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego na wspieranie produkcji filmowej, produkuje go Dolnośląski Dom Filmowy, a koproducentem jest wrocławska Odra-Film.

Zdjęcia kręcone były w Minneapolis – mieście, z którym dyrygent związany jest od 1969 roku jako dyrektor artystyczny Minneapolis Symphony Orchestra (od 1970 roku Minnesota Orchestra). O współpracy z nim opowiadali między innymi Richard M. Cisek – wieloletni dyrektor Minnesota Orchestra i przyjaciele Stanisława Skrowaczewskiego – Linda i Jack Hoeschlerowie – muzycy orkiestry.

Stanisław Skrowaczewski, który urodził się we Lwowie i był pierwszym po wojnie dyrygentem orkiestry symfonicznej we Wrocławiu (1946/47), skończył w ubiegłym roku 90 lat. Pełnometrażowy dokument o jego życiu realizowany jest w miastach, z którymi słynny dyrygent był związany w przeszłości – Minneapolis (USA), Manchester (Wielka Brytania), Saabruecken (Niemcy), Lwów, Katowice, Warszawa, Wrocław. W opowieści o znakomitym dyrygencie przeplatają się wątki muzyczne, np. we Wrocławiu związane z przygotowaniami do koncertu i nagrania I Symfonii Witolda Lutosławskiego, ze wspomnieniami biograficznymi o niezwykłych początkach życia muzycznego w powojennym Wrocławiu, gdzie Skrowaczewski dyrygował orkiestrą złożoną w połowie z muzyków niemieckich, a w połowie z przybyłych ze Lwowa.

Premiera filmu odbędzie się jesienią 2014 roku.