Pierwszą edycję nowej dolnośląskiej imprezy filmowej – Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM – rozpocznie przedpremierowy pokaz Letniego przesilenia Michała Rogalskiego, koprodukowanego przez Odrę-Film. Festiwal wystartuje już 11 listopada.

Rok 1943, polska prowincja. Po klęsce pod Stalingradem coraz młodsi Niemcy trafiają do armii. Tak do Polski trafia Guido – wrażliwy, pochodzący z Hamburga siedemnastolatek. W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem starszych wojskowych. W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Bezlitosne czasy, w które obaj zostali rzuceni, nie zmieniają faktu, że wciąż są przeżywającymi pierwsze młodzieńcze uniesienia nastolatkami. Kiedy jednak przyjdzie im wybierać między miłością a własnym bezpieczeństwem, co będzie dla nich ważniejsze?

 

Na ekranie, poza wcielającymi się w rolę Guido i Romka Jonasa Naya i Filipa Piotrowicza, zobaczymy również m.in. Barłomieja Topę i Agnieszkę Krukównę. Film realizowano na Dolnym Śląsku (zdjęcia powstawały w okolicy Jaworzyny Śląskiej), a jego światowa premiera odbyła się podczas Montreal World Film Festival, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz.

 

Pierwsza edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku. SPEKTRUM będzie dla widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najciekawsze tytuły zanim trafią one do kinowej dystrybucji. W programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 10 pełnometrażowych fabuł oraz 10 krótkich metraży wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Motywem przewodnim pierwszej edycji imprezy będzie znaczenie obrazu w procesie tworzenia filmu fabularnego. Kolejne odsłony dedykowane będą innym elementom produkcji filmowej. Organizatorami SPEKTRUM są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.SPEKTRUMfestiwal.pl oraz Facebooku: facebook.com/SPEKTRUMfestiwal.