W dniach od 11 do 15 listopada potrwa pierwsza edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, a filmem otwarcia będzie Letnie przesilenie Michała Rogalskiego, które otrzymało dofinansowanie w VII Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Po projekcji będzie można spotkać się z reżyserem oraz z Urszulą Bogucką, odtwórczynią jednej z ról w filmie. Ponadto Rafał Bubnicki zaprezentuje krótko publiczności festiwalowej działalność Dolnośląskiego Konkursu Filmowego oraz Wroclaw Film Commission. Odra-Film oraz Wrocławska Komisja Filmowa są patronami wydarzenia.

 

Rok 1943, polska prowincja. Po klęsce pod Stalingradem coraz młodsi Niemcy trafiają do armii. Tak do Polski trafia Guido – wrażliwy, pochodzący z Hamburga siedemnastolatek. W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem starszych wojskowych. W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Bezlitosne czasy, w które obaj zostali rzuceni, nie zmieniają faktu, że wciąż są przeżywającymi pierwsze młodzieńcze uniesienia nastolatkami. Kiedy jednak przyjdzie im wybierać między miłością a własnym bezpieczeństwem, co będzie dla nich ważniejsze?

 

Na ekranie, poza wcielającymi się w rolę Guido i Romka Jonasa Naya i Filipa Piotrowicza, zobaczymy również m.in. Barłomieja Topę i Agnieszkę Krukównę. Film powstawał na Dolnym Śląsku (w okolicy Jaworzyny Śląskiej), a jego światowa premiera obrazu odbyła się podczas Montreal World Film Festival, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz.