Reżyser filmu Michał Rogalski

W najbliższy wtorek, 27 sierpnia, ruszają zdjęcia do filmu fabularnego w reżyserii Michała Rogalskiego pod roboczym tytułem Letnie przesilenie. Film jest laureatem tegorocznego Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, a jego koproducentem będzie Odra-Film. Opowiada o czwórce młodych bohaterów, którzy spotykają się na polskiej prowincji w 1943 roku…

 

Polska, rok 1943. Czwórkę bohaterów: Bunię – żydowską uciekinierkę z transportu do obozu zagłady, niemieckiego żandarma Guido oraz dwoje Polaków – Romka i Frankę, połączy splot niezwykłych wydarzeń. Spotkają to, co w czasie wojny było ucieczką i zagrożeniem jednocześnie – miłość. Czy w zderzeniu z brutalnością otaczającej ich rzeczywistości uda im się ocalić marzenia?

Główne role w filmie zagrają młodzi aktorzy: Filip Piotrowicz (Romek), Jonas Nay (Guido), Maria Semotiuk (Bunia) oraz Urszula Bogucka (Franka). Partnerują im m.in.  Agnieszka Krukówna (Matka Romka), Bartłomiej Topa (Leon) i Gerdy Zint (Odi).

 

Scenariusz autorstwa Michała Rogalskiego zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2008 (obecnie Script Pro) oraz drugą nagrodę w edycji międzynarodowej.

 

Michał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz organizowanego przez Wajda Studio europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN. Zadebiutował w 2009 roku filmem Ostatnia akcja, w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki. Wyreżyserował kilkadziesiąt odcinków Czasu honoru (sezon 3 i 4; TVP2). Niedawno zakończył pracę nad kolejnym sezonem popularnego serialu Przepis na życie (TVN).

 

Za zdjęcia do Letniego przesilenia odpowiada wybitny polski operator, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz American Society of Cinematographers (ASC) – Jerzy Zieliński, który współpracował m.in. z Filipem Bajonem (Aria dla atlety), Wojciechem Marczewskim (Ucieczka z kina „Wolność”), Agnieszką Holland (Tajemniczy ogród, Plac Waszyngtona) i Markiem Koterskim (Baby są jakieś inne).

 

Film jest koprodukcją polsko-niemiecką. Zdjęcia realizowane będą m.in. w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz na terenie Niemiec. Za produkcję w Polsce odpowiada firma Prasa i Film (Wszystko, co kocham), w Niemczech firma Sunday Filmproduktions. Koproducentami są: TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne ORKA. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung, Medienboard Berlin-Brandenburg oraz Deutscher Filmförderfonds.

 

Zdjęcia do filmu potrwają do połowy października 2013 roku. Premiera zaplanowana jest na jesień 2014 roku.